• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Ahmet Şık: Bunca kötülüğe rağmen onlar vatansever, ben terörist oluyorum. Onlar vatansever ise teröristliğin başım üstünde yeri vardır

Ahmet Şık: Bunca kötülüğe rağmen onlar vatansever, ben terörist oluyorum. Onlar vatansever ise teröristliğin başım üstünde yeri vardır
0 0

HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, AKP iktidarının Türkiye halklarına, gücün merkezileşmesinin nasıl bir faşizme yol açtığını çok net gösterdiğini söyleyerek, “Bence özerkliği tartışmanın yeri ve zamanıdır” dedi.

19 Mart 2019 Salı 23:01

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın katılımıyla  Lîlav Kitapevinde söyleşi düzenlendi. Soru-cevap formatında yapılan söyleşide Şık, iktidar partisinin mevcut durumunu, yaklaşan yerel seçimler, medyanın içinde bulunduğu hal ve HDP’ye yöneltilen eleştirilere ilişkin konuştu. Türkiye toplumunun korkunç bir sessizlik sarmalının içine hapsolduğunu dile getiren Şık, “Hukukun üstünlüğüne olan inanç yitirildi. Bu karamsar tabloda umut görüyorum. Çünkü giderek büyüyen ve ufacık bir kıvılcıma bakan büyük bir öfke var. Seçim tokadı yiyeceklerini biliyorlar ancak onların korktuğu birikmiş toplumsal öfkenin patlaması.” 

 

‘İKİ ŞEY ÇOK NET GÖRÜLDÜ’

 

AKP iktidarının Türkiye halklarına iki şeyi çok net gösterdiğine dikkat çeken Şık, “Bir, gücün merkezileşmesinin nasıl bir faşizme neden olduğunu herkese kanıtladı. Bence bu süreçte tam da özerkliği tartışmanın yeri ve zamanıdır. Bir diğeri de kontrol edilmeyen medyanın ne kadar kıymetli olduğunu gösterdi” şeklinde konuştu. Medyanın etkinliği üzerinde duran Şık, kontrol edilmeyen bir ana akım medyaya herkesin ihtiyacı olduğunu ve bunun bir şekilde kurulması gerektiğinin altını çizdi. Şık, “Bir seçim sonuçlarını daha AKP’ye bağlı ajanslardan öğreneceğiz maalesef” dedi.

 

‘MUHALİF MEDYA ETKİN DEĞİL’

 

Alternatif muhalif medyanın yeterli olmadığını söyleyen Şık, “Muhalif medya da duyguya oynuyor. Ancak acil ihtiyaç olan bilginin dolaşıma koyulması. Siz bilgiyi dolaşıma koyun, yorum yapmayın, insanlar ahmak değil neyin ne olduğunu ayırt edebilir” diye konuştu. Sosyal medyanın belirleyici rolünün olmadığını ifade eden Şık, “Sanal aktivizm insanların ayağını sokaktan kesti. Vicdanını tatmin etme platformuna dönüşmüş. Ancak değişimi yaratan sokaktır” ifadesinde bulundu.

 

‘HDP’Yİ ÇIKARIN İKTİDARIN SÖZÜ KALMAZ’

 

HDP’nin ne yapsa da kimseye yaranamayacağını ona rağmen yol almaya devam ettiğini kaydeden Şık, “Türkiye seçmeni HDP’nin tüzüğünü eline alıp bir okusa HDP’nin ne olduğunu görür ve o zaman HDP’nin nasıl bir çıkış yakalayacağını görürüz. Ancak toplum AKP ve ondan daha önceki iktidarların ağzından HDP’yi yargılamaya çalışıyor. Meclis’ten HDP’yi çıkarın AKP’nin söyleyecek sözü olmaz” şeklinde konutu. Şık, parti olarak refleks geliştirmede önemli sıkıntılarının olduğunu da kaydetti. 

 

Türkiye’de süregelen genel ve yerel seçimlerde en az hilenin yapıldığı seçimin 7 Haziran 2015’te olduğuna dikkat çeken Şık, sandık güvenliği hikayelerinin gerçeği yansıtmadığını ancak muhalefetin, başarısızlığını yapılan hilelerin arkasına saklanarak gizlemeye çalıştığını söyledi. 

 

‘AKP’NİN VATANSEVERLİĞİ YERİNE TERÖRİSTLİK BAŞIM ÜSTÜNE’

 

Dinleyicilerden gelen soruları cevaplayan Şık, Dersim Belediyesi Başkan Adayı Fatih Maçoğlu hakkında şunları söyledi: “Maçoğlu’nun aday olmasına kimsenin hakaret etme hakkı yoktur. Maçoğlu seçilse de üzülmem ancak bir tık sonrası Perinçek’in partisinin çizgisine gelecek olan TKP yerine DSP’den aday olsaydı, geldiği geleneğe daha az zarar vermiş olurdu” dedi. 

 

Konuşmasında AKP’yi eleştirmeye devam eden Şık, “Bunca kötülüğe rağmen onlar vatansever, ben terörist oluyorum. Onlar vatansever ise teröristliğin başım üstünde yeri vardır” dedi.  

 

Söyleşinin ardından Şık, dayanışma amacıyla HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “Seher”, tutuklu eski milletvekili İdris Baluken’in “Üç Kırık Dal” ve tutuklu Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak’ın “Kürt Siyasetinin Mor Rengi” kitaplarını imzaladı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha