• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

AİHM: 'Cumhurbaşkanına hakaretten' ceza alan kişinin ifade özgürlüğü ihlal edildi

AİHM: 'Cumhurbaşkanına hakaretten' ceza alan kişinin ifade özgürlüğü ihlal edildi
0 0

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Vedat Şorli adlı kişinin Facebook paylaşımları nedeniyle Cumhurbaşkanına hakaret suçundan 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılmasının "ifade özgürlüğü ihali" olduğuna hükmederek kararı kınadı.

19 Ekim 2021 Salı 14:28

Kararda söz konusu davada Şorli'nin gözaltına alınmasının yargılama öncesi tutukluluk halini gerektirecek bir durum olmadığı vurgulandı.

 

Mahkeme ayrıca Türk Ceza Kanunu'nun 299'ncu maddesiyle düzenlenen Cumhurbaşkanına Hakaret suçunun "ifade özgürlüğü" ile uyumlu olmadığına karar verdi.

 

Kararda devlet, hükümet veya herhangi bir yürütme, yasama, yargı organının, medyada eleştiri konusu olabileceği ifade edildi.

 

Özel kanunlarla hakaretle ilgili daha fazla koruma sağlamanın konvansiyonun ruhuna aykırı olduğuna vurgu yapan AİHM, devletin cumhurbaşkanının itibarını savunmak için ona özel bir ayrıcalık geliştiremeyeceği belirtildi.

 

Mahkeme Türkiye’yi Şorli’ye 7 bin 500 euro tazminat ödemeye mahkum etti.

 

Ayrıca mahkeme Türkiye’den TCK 299'u AİHM içtihatlarıyla uyumlu hale getirilmesini istedi

 

Kararda Avrupa Konseyi’ne üye birçok devletin hakaret için hapis cezasını kaldırdığını vurgulayan mahkeme, Azerbaycan ve Türkiye gibi devletlerin buna devam etmesinden endişe duyulduğunu kaydetti.

 

Cumhubaşkanına hakaret davaları ile ilgili verilen bu ilk karar emsal niteliği taşıması açısında önem arz ediyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha