• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Akar: Askeri statüde olmayan 16 adayı silahlandıran Yunanistan uluslararası hukuka uygun davranmalı

Akar: Askeri statüde olmayan 16 adayı silahlandıran Yunanistan uluslararası hukuka uygun davranmalı
0 0

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan'ın, Ege'de uluslararası anlaşmalarla belirlenen gayri askeri statüdeki 23 adadan 16'sını anlaşmalara aykırı olarak silahlandırdığını belirtti.

23 Ocak 2020 Perşembe 15:13

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan'ın, Ege'de uluslararası anlaşmalarla belirlenen gayri askeri statüdeki 23 adadan 16'sını anlaşmalara aykırı olarak silahlandırdığını belirterek "Yunanistan'dan uluslararası hukuka, imzaladığı anlaşmalara ve iyi komşuluk ilişkilerine göre davranmasını bekliyoruz" dedi.

 

Roketsan ziyareti sırasında konuşan bakan Akar, son dönemlerde bölgede yaşanan gelişmelere atıf yaparak Türkiye'nin uluslararası camiada Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde bir "özne" olduğunu ifade etti.

 

Türkiye'nin bunu sürdürebilmesi için etkin, caydırıcı ve saygın bir silahlı kuvvetlere olan ihtiyacı olduğunu dile getiren Akar, bölgesel gelişmelere değindi.

 

İdlib'deki durum

 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Suriye'nin İdlib kentinde rejimin mutabakatlara aykırı davrandığını yerleşim yeri, hastane ve okullara saldırmaya devam ettiğini belirtti.

 

Hava saldırıları sonucunda binlerce insanın Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı harekat bölgelerine kaçmaya çabaladığını söyledi.

 

'Toprak bütünlüğü' vurgusu

 

Akar, terörle mücadelenin yanı sıra Ege, Doğu Akdeniz, Kıbrıs ve Libya'daki faaliyetlerin de devam ettiğini hatırlatarak çalışmaların uluslararası hukuka, ülkelerin toprak bütünlüğüne saygılı şekilde yürütüldüğünü dile getirdi.

 

Ege'de sorunların iyi komşuluk ilişkileri kapsamında çözülmesi konusunda yapılması gerekenleri yaptıklarını, bu konuda kimsenin kendilerine aksini söyleyemeyeceğini vurgulayan Akar, şunları kaydetti:

 

"Muhataplarımızla yaptığımız temaslarda devamlı söylediğimiz gibi hiçbir şekilde hakkımızı çiğnetmeyiz. Bu bir tehdit değil ama iyi komşuluktan yanayız dememiz de bir zafiyet değil. Örneğin şu anda ne dünyada ne de tarihte kara suları 6 mil, hava sahası 10 mil olan bir ülke var. Böyle bir garabetle karşı karşıyayız. Bunu dahi bir doğruymuş gibi dünya kamuoyuna tanıtmaya çalışıyorlar. Bu konudaki hakkımızı hukukumuzu savunuyoruz."

 

Ege'deki adalar

 

Ege'de uluslararası anlaşmalarla belirlenen gayri askeri statüde 23 adanın durumuna dikkat çeken Akar, Atina yönetimine çağrı yaptı: 

 

"Gayri askeri statüde ada olmasına rağmen bunlardan 16'sı anlaşmalara aykırı olarak silahlandırılmıştır. Yunanistan'dan uluslararası hukuka, imzaladığı anlaşmalara ve iyi komşuluk ilişkilerine göre davranmasını bekliyoruz."

 

Libya meselesi: Eğitim ve danışmanlık timimiz var

 

Akar, Libya'daki durum ile ilgili de konuştu.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde 2010'da imza aşamasına gelen deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına yönelik çalışmaların bilinen gelişmeler nedeniyle kesintiye uğradığını, daha sonra yapılan görüşmeler sonucunda ise mutabakat muhtırasının imzalandığını belirtti.

 

Bunun hukuka aykırı bir yanının olmadığını, Libya'daki Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin BM tarafından tanındığını vurgulayan Akar, "Bizim NATO müttefikimiz, komşumuz Yunanistan, 'Her şey benim istediğim gibi olsun.' istiyor. Kurallar, usuller, uluslararası hukuk var. Her şey sizin istediğiniz gibi olmaz" dedi.

 

Libya konusunda Meclisten çıkan tezkereyi hatırlatan Akar, "Orada bizim eğitim ve danışmanlık timimiz var. Libyalı kardeşlerimizin eğitimi için gerekli desteği sağlıyor, danışmanlık hizmetlerimizi sürdürüyoruz." diye konuştu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha