• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Akar: NATO'nun planlarını bloke etmek gibi bir niyetimiz yok

Akar: NATO'nun planlarını bloke etmek gibi bir niyetimiz yok
0 0

Anadolu Ajansı'nın (AA) 'Editör Masası' programına katılan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "NATO'nun planlarını bloke etmek gibi bir niyetimiz yok" ifadelerini kullandı.

9 Aralık 2019 Pazartesi 10:52

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar "NATO'daki isteklerimiz, milli menfaatlerimizle ilgili şeyler. Bu aşırı olmayan, makul isteklerimizden geri dönmek söz konusu değil." dedi.

 

Akar'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

 

- NATO'nun planlarını bloke etmek gibi bir niyetimiz yok.

 

- NATO ortamında ülkemizin hak ve menfaatlerine ilişkin birtakım iddialar ortaya koyduğumuzda bu, NATO'ya karşı bir tavır olarak algılanmamalı.

 

- Planlarla alakalı sıkıntı bizimle ilgili değil.

 

- Biz sabırla bildiklerimizi anlatmaya devam edeceğiz.

 

- Normal zekası olan herkes YPG'nin Kandil'in talimatları doğrultusunda hareket ettiğini anlıyor.

 

- Ne Türkiye'nin kendi hak ve hukukunun ne Kıbrıslı kardeşlerimizin hak ve hukukunun çiğnenmesine müsaade edeceğiz. Herhangi bir şekilde oldubittiye göz yummayacağız, izin vermeyeceğiz ve Türkiye'nin içinde olmadığı çözüm yollarının da hiçbir şekilde geçerli olmayacağını herkesin bilmesini istiyoruz.

 

- (Libya anlaşması nedeniyle Yunanistan'la yaşanan gerilim üzerine) İyi diyalog istiyoruz ancak hakkımızı da yedirtmeyiz.

 

- (Libya'nın Atina Büyükelçisi'nin sınır dışı edilmesi) Bir acizlik, zafiyet olduğunu değerlendiriyoruz. Sonucu etkilemeyecek.

 

- (Libya'nın Atina Büyükelçisi'nin sınır dışı edilmesi) Bu konuda sükunet, sabır, akıl ve mantıkla olaylara yaklaşmayı, uluslararası hukuka uygunluğu tavsiye ediyoruz. Bu mutabakatın tamamen uluslararası hukuka uygun olduğunu altını çizerek belirtmek istiyorum.

 

- Çözüm için bütün tarafları masaya davet ediyoruz.

 

- Terör koridoruna izin vermeyeceğimizi en başında söyledik.

 

- (Barış Pınarı Harekatı) Harekatta sivillere yönelik büyük bir hassasiyet gösterdik.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha