• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Akın Öztürk’ün ardından Mehmet Dişli de Hulusi Akar’ı tanık gösterdi

Akın Öztürk’ün ardından Mehmet Dişli de Hulusi Akar’ı tanık gösterdi
0 0

Darbe girişiminin yönetildiği merkez olan Akıncı Üssü davasında konuşan eski Tümgeneral Mehmet Dişli, 15 Temmuz gecesi Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar gibi silah tehdidi ile üsse götürüldüğünü savundu ve "Hulusi Akar'a sekreterlik yaptım" dedi.

11 Ağustos 2017 Cuma 16:06

15 Temmuz darbe girişiminin yönetildiği merkez olduğu iddia edilen Akıncı Üssü davasında konuşan eski Tümgeneral Mehmet Dişli, 15 Temmuz gecesi Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar gibi silah tehdidi ile üsse götürüldüğünü savundu ve “Hulusi Akar’a sekreterlik yaptım” dedi.

 

Darbe girişiminin komuta merkezi olan Akıncı Üssü’ndeki eylemlere ilişkin 486 sanık hakkında açılan dava görülmeye devam ediliyor. Dava darbe girişiminin kritik isimlerinden AKP Milletvekili Şaban Dişli’nin kardeşi eski Genelkurmay Başkanlığı Stratejik Dönüşüm Dairesi Bakanı Tümgeneral Mehmet Dişli savunma yaptı.

 

‘Genelkurmay Başkanı’na baskı yapmadım’

 

Dişli, savunmasında suçlamaları kabul etmediğini belirterek, “Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile aynı akıbete uğrayıp, silah tehdidi ile Akıncı’ya götürüldüm. Burada Genelkurmay Başkanı’na sekreterlik yaptım. Ne kimseye aracılık yaptım ne de Genelkurmay Başkanı’na darbe girişimine katılması için baskı yaptım” dedi.

 

Sayın Genelkurmay Başkanı ile olayların başından sonuna kadar beraberdik. Akıncı’dan Çankaya’ya kadar gidene kadar yaşanan olayların pusu içinde beni yanlış anlamış olabilir. Geçen süre içinde beni daha sağlıklı bir şekilde değerlendireceğine inanıyorum” dedi.

 

‘Orgenaral Akar, Dişli’ye izin verdi’

 

Öte yandan 31 Temmuz’da Darbe girişimi sırasında Kara Havacılık Komutanlığı’ndaki eylemlere ilişkin sanıkların dinlendiği davada Akar ve Dişli’yi Akıncı Üssü’ne götüren eski Pilot Albay Uğur Kapan, yaşananları şu sözlerle anlatmıştı:

 

“Uçuş yasağı nedeniyle helikopteri kaldırması halinde F16’larca vurulabileceğimizi komutana bildirdim. Orgeneral Akar, helikoptere ateş edilmemesi için telefon görüşmesi yaptı, bunun akabinde kalkmaya hazırlandık. Bu sırada eski Tümgeneral Mehmet Dişli’nin helikoptere gelerek binmek için müsaade istediğini ben teknisyenimden öğrendim. Teknisyenim, Orgeneral Akar’ın Dişli’ye izin vererek, helikoptere aldığını ve yan yana oturduklarını bana söyledi.”

 

Daha önce de ‘Akar beni yanlış anladı’ demişti

 

Daha önce Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi tarafında Sincan Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi’ndeki mahkeme salonunda görülen duruşmada 15 Temmuz’da Genelkurmay başkanlığındaki faaliyetlerle ilgili aralarında ‘Yurtta Sulh Konseyi’ üyelerinin de bulunduğu 221 sanıklı davada Dişli de ifade vermişti.

 

Dişli, Akar’ı odasında derdest eden ekibin içinde yer almakla ve kendisine darbe girişimini tebliğ etmekle suçlanıyordu.

 

Dişli’nin Akar’a, “Komutanım operasyon başlıyor, herkesi alacağız. Taburlar, tugaylar yola çıktı. Biraz sonra göreceksiniz” dediği öne sürülmüştü.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha