• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

AKP'li Belediye Fatih Camii avlusundaki ağaçları kesip süs havuzu yaptı!

AKP'li Belediye Fatih Camii avlusundaki ağaçları kesip süs havuzu yaptı!
0 0

Fatih Camiinin avlusundaki ağaçlar camiyi çevreleyen inşaat paravanları ardında sessizce yok edildi.

23 Ekim 2015 Cuma 11:14
Fatih Camii’nin avlusundaki ağaçlar camiyi çevreleyen inşaat paravanları ardında sessizce yok edildi. Cami avlusunun Fevzi Paşa Caddesi’ne cephe alan Akdeniz Medresesi bölümündeki ağaçlar Fatih Belediyesi’nin çevre düzenleme projesi kapsamında tamamen sökülürken, ağaçların yerini toprak alana süs havuzu şeklinde granit taşlarla döşendi. Fatih Belediyesi yetkilileri sökümlere ağaçların projede sert zemine denk gelmelerini gerekçe gösterdi. Projeye göre avlunun diğer bölümündeki ağaçlar da sökülecek.Korunması gereken kültür varlığı olarak tescilli Fatih Camii’nin avlusu için Fatih Belediyesi tarafından yürütülen proje, 2012’de 4 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandı. Proje kapsamında tarihi avluya oturma ve dinlenme alanları, 3 adet süs havuzu, yeraltı tuvaleti, cenaze alanı ve yaya yürüyüş yolları yapılıyor. Sökülen ağaçların yerini ise yeşil alan olarak “çalı, ağaçcık ve mevsimlik çiçekleri barındıran bitki gösteri alanları” alacak. Proje kapsamında avlunun yaklaşık 20 bin 500 metrekaresi sert zemine dönüştürülecek. Avluda peyzaj bitkileri ve çimden oluşturulacak yeşil alan ise projeye göre 14 bin 500 metrekare olacak.
 
‘PROJEYE GÖRE YANLIŞ YERDE
Tarihi camide ilk ağaç kesimleri 2012’de başlamıştı. Fatih Belediyesi, avludaki ağaçların anıt ağaç niteliğinde olmadığını, ağaç köklerinin caminin tarihi su kanallarına zarar verdiğini gerekçe göstermişti. Ancak alanda sökülen ağaçların tamamı bu nedenle sökülmüyor.
Çevre düzenleme projesini yürüten Fatih Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü yetkilileri avludaki ağaçların projeye göre yanlış yerde olmasını gerekçe göstererek yapılan sökümler için  şu açıklamayı yaptı: “Projede havuz aksları, yaya yolları gibi sert zemin olan yerlere denk gelen ağaçları söktük. Koruma Kurulu tarafından onaylanmış bir projeyi uyguluyoruz. Söktüğümüz ağaçları avlunun başka yerlerine dikiyoruz. Kesim yapmıyoruz. Zaten projeye göre yeşil alanda bir azalma olmayacak.”

KAYNAK: MİLLİ GAZETE
0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha