• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

AKP’li Kurtulmuş: Yüksek yargı ‘Andımız’ kararıyla siyaseti imkansız kıldı

AKP’li Kurtulmuş: Yüksek yargı ‘Andımız’ kararıyla siyaseti imkansız kıldı
0 0

AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, Danıştay’ın ‘Andımız’ için verdiği kararla siyaset yapmayı imkansız hale getirdiğini savundu.

20 Ekim 2018 Cumartesi 17:05

Türk Eğitim-Sen, okullardaki bayrak törenlerinde okutulmasına 8 Ekim 2013’te son verilen ‘öğrenci andı’nın yeniden okutulması için aynı gün dava açmıştı. Danıştay 8’inci dairesi, 19 Ekim 2018’deki kararıyla değişikliği iptal etmişti.

 

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Danıştay’ın ‘haddini aştığını ima’etmiş, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ise kararın kesin olmadığını, temyiz yolunun da açık bulunduğunu belirterek andın yeniden okullarda okutulmayacağının sinyalini vermişti.

 

‘Rencide eden bir karar’

 

Karara tepki göstererek, siyaset yapma imkanlarının kısıtlandığını öne süren Kurtulmuş, “Başörtüsü kararı, imam hatip liselerinin katsayı kararı, o zaman eski Türkiye’nin alışkanlıkları, bürokratik oligarşi devreye girmiş, yargıç egemenliğine dayalı yapının oluşması için birileri düğmeye basmıştı. Türkiye, bu anlamda çok mesafe katetti” dedi.

 

Herkesi kendi sorumluluk alanında çalışmaya çağıran Kurtulmuş, kararı, “Siyasetin kendi işini yapma prensibini rencide eden bir karar olmuştur. Bu anlamda tabiri caizse bu kararıyla Yüksek Yargı, siyaseti imkansız hale getirmiştir. Siyaseti imkansız hale getirmeye hiç kimsenin hakkının olmadığını ifade etmek isterim” diye değerlendirdi.

 

‘Kimse hükümete ayar vermesin’

 

Kurtulmuş, siyasi partileri ‘Andımız’ tartışmasındansa Danıştay’ın verdiği kararı sorgulamaya davet etti: “Bu tartışmada kimse kendisine siyasi bazı mevziler kazanma gayretine düşmesin. Yine milli meseleler konusunda, herkes ortak tavır ve tarzını bir şekilde sürdürsün. Ekonominden Suriye konusuna, terörle mücadeleye kadar gerçekten zor meselelerle karşı karşıya kaldığımız bir süreçte kimse ‘Andımız’ üzerinden hükümete bir şekilde ayar vermeye kalkmasın.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha