• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

AKP’li üst düzey yönetici: En az yüzde 5 kaybımız olacak. Cumhurbaşkanlığı seçimini riske soktuk

AKP’li üst düzey yönetici: En az yüzde 5 kaybımız olacak. Cumhurbaşkanlığı seçimini riske soktuk
0 0

ABD, Fransa ve İngiltere’den oluşan Batı ittifakı, Suriye’de Şam rejimine yönelik kısa süreli bir saldırı düzenledi ancak bunun devamının gelip gelmeyeceği konusu belirsiz.

16 Nisan 2018 Pazartesi 10:58

Bir süredir Rusya ile ilişkileri zirveden olan Türkiye ise bir çıkmazın içine girmiş gözüküyor.

 

Saldırının Ankara’nın Suriye’deki pozisyonunu ve “Astana Süreci” de denilen Rusya- Türkiye-İran işbirliği mekanizması içindeki konumunu etkilemeyeceği görüşünü savunanlar da var, Fransa Cumhurbaşkanı Macron gibi Türkiye'yi Rusya'dan ayırdıklarını düşünenler de…

 

Türkiye medyasında ise bir ikilem söz konusu. İktidara yakın gazeteler mesafeli olmakla birlikte söz konusu Esad olunca operasyona destek mesajı veren manşetler atıyor. 

 

Ancak Rusya’ya yakınlığı ile bilinen Avrasyacı çizgideki Doğu Perinçek’in gazetesi Aydınlık ise iktidara ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a öfkeli şu sıralar…

 

AKP’nin ABD operasyonuna verdiği destek ile kendi kuyusunu kazdığını söyleyen gazetenin manşetinde bugün AKP’li üst düzey yöneticinin tepkisi olduğu ifade edilen bir iddiaya yer verildi.

 

Haberde, “15 Temmuz darbe girişiminin arkasında ABD olduğunu” söylediği ileri sürülen AKP yöneticisinin, “ABD saldırısına desteğin seçimlerde AKP’ye pahalıya patlayacağını” belirttiği iddia ediliyor ve şu ifadelere yer veriliyor:

 

“ABD’nin Kandil gecesi Müslüman Suriye’yi vurmasına Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Hükümet’ten destek verilmesi, AKP’de tartışma yarattı. AKP tabanında ‘ABD’ye destek’ şaşkınlığı yaşanırken, bir AKP yöneticisi, ABD’nin PKK’ya verdiği 5 bin TIR silahın unutulduğunu söyledi.”

 

Haberde, AKP’lilerin, milletvekillerini ve parti yöneticilerini “Ne oluyor” diye telefon yağmuruna tuttuğu iddia edilirken, bazı milletvekilleri seçmenlerden gelen tepkiler karşısında zorlandıklarını ifade ederken, bazı milletvekilleri ve yöneticilerin de telefonlarını danışmanlarına ve sekreterlerine yönlendirdikleri öne sürüldü.

 

Haberde bahsi geçen AKP yöneticisinin adını vermediği ileri sürülüyor. Yöneticinin “ABD’nin Müslüman bir ülkeye saldırmasına verdiğimiz desteği tabanımız da kabul etmez, bizler de kabul edemeyiz” dediği iddia ediliyor.

 

Haberde, AKP’li yöneticiye atfedilen diğer iddialar ise şöyle sıralanıyor:

 

Afrin harekatı sonrasında oylarımızda belli artış olmuştu. İlk izlenimim bunların tamamı gitti. En az yüzde 5 kaybımız olacak. Cumhurbaşkanlığı seçimini riske soktuk.  

 

Bu arada AKP içinde Amerikalılarla yapılan gizli görüşmeler de tartışılmaya başladı. Bazı milletvekilleri, görüşmelerle ilgili olarak bakanlar kuruluna da bilgi verilmediğini kaydederek, görüşmelerle ilgili olarak bakanlardan bilgi alamadıklarını, çünkü onların da bilmediğini ifade ettiler. ‘ABD biz tehdit mi ediyor? Ediyorsa neyle ediyor? Bunların bilinmesi lazım’ diyen AKP milletvekilleri, ABD’de devam eden Zarrab davasıyla ilgili olarak herkesin kafasının karışık olduğunu ifade ettiler. Saadet Partisi kökenli bir milletvekili kaygılarının giderek artığını vurgulayarak, ‘Tehditler Suriye’de ABD saldırısına destek verecek kadar ciddiyse durum vahim’ ifadesini kullanırken, bir başka AKP milletvekili de “İnandırıcılıklarını hızla kaybettiklerini, bu durumun da seçimlere yansıyacağını” belirtti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha