• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

AKP yargıyı tamamen ele geçirmek için son operasyonunu yapıyor!

AKP yargıyı tamamen ele geçirmek için son operasyonunu yapıyor!
0 0

Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı Yargıtay ve Danıştay’ın yapısını değiştiren yeni yasa taslağı ile Yargıtay'daki 516 üye ile Danıştay'daki 196 üyenin tamamı görevden alınarak yerlerine yeni üyeler atanacak.

7 Mayıs 2016 Cumartesi 06:32

HABERDAR (ÖZEL)  - AKP hükümeti yargıdaki yapılanması çerçevesinde bu kez Danıştay ile Yargıtay'a el attı.

 

Yargıtay ve Danıştay'ın yapısını değiştiren yasa taslağı ile ilgili çalışmasını tamamlayan Adalet Bakanlığı, Yargıtay ve Danıştay üyelerinin tamamını HSYK aracılığıyla görevden almayı planlıyor. Yargıtay'daki 516 üye ile Danıştay'daki 196 üyenin tamamı görevden alınmasının ardından yerlerine de HSYK aracılığıyla yeni üyeler atanacak. 

 

YARGITAY VE DANIŞTAYDAKİ TÜM ÜYELER GEÇİCİ MADDE İLE GÖREVDEN

 

Danıştay ve Yargıtay üyelerinin görevden alınması işlemi, "Yasa çıktığı an Yargıtay ve Danıştay'da bulunan tüm üyelerin görev süresi son erer" şeklindeki geçici madde ile hayata geçirilecek. Yasanının yürürlüğe girdiği gün 516 Yargıtay ve 196 Danıştay üyesinin tamamı görevden alınmış olacak.

 

Görevden alınan üyelerin yerine de HSYK tarafından yeni atamalar yapılacak. HSYK'nın son dönemde verdiği kararlar gözönüne alındığında, bu atamalarla Yargıtay ile Danıştay tamamen AKP'nin kontrolüne geçmiş olacak. 

 

KAYNAK: HABERDAR

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha