• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Aksakoğlu: İddianame sivil toplumu kriminalize etme çabasıdır

Aksakoğlu: İddianame sivil toplumu kriminalize etme çabasıdır
0 0

Gezi davasınında savunma yapan tutuklu Yiğit Aksakoğlu, iddianamenin sivil toplum çalışmalarını kriminalize etme çabası olduğunu belirterek, “Ben Gezi'de bir gece bile kalmadım. 220 gün hücrede kalacağımı bilsem en azından bir gece yatardım” dedi.

24 Haziran 2019 Pazartesi 20:31

Gezi Parkı olaylarına ilişkin aralarında iş insanı Osman Kavala'nın da bulunduğu 2'si tutuklu 6'sı firari, 16 kişinin yargılandığı davanın duruşmasına İstanbul 30’uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Silivri Cezaevi Kampüsü'ndeki duruşma salonunda devam ediliyor. Verilen öğle arasının ardından tutuklu bulunan Bernard Van Leer Vakfı Türkiye Temsilcisi tutuklu bulunan Yiğit Aksakoğlu, savunma yaptı.

 

Savunmasında sık sık iddianameyi eleştiren Aksakoğlu, “Bu iddianame sivil toplumu kriminalize etme çabasıdır” dedi. Savunmasında geçmişte yaptığı sivil toplum çalışmalarını anlatan Aksakoğlu, çalışmaları boyunca Milli Eğitim Müdürlükleri, AKP ve CHP’li belediyelerle ortak çalışmalar yaptıklarını söyledi.

 

Kendisiyle ilgili yapılan dinlemelerin Gezi Parkı eylemleri sona erdikten, park boşaltıldıktan sonra yaptığını belirten Aksakoğlu, “Benim hakkımda dinleme kararı veren hakimler ve savcıların bir kısmıyla aynı cezaevinde kalıyorum” dedi.

 

Uzlaşı kültürü üzerine çalıştığına dikkat çeken Aksakoğlu, “Şiddetle yetki değişiminden yana değilim.  Değişimden yanayım ama toplumsal uzlaşı sağlanarak yapılan değişimlerden yanayım. Hak ve sorumluluk almaktan yanayım” diye konuştu.

 

‘KAVALA’YLA TANIŞMAK SUÇ DEĞİLDİR’

 

Savcının iddianamede, suç işlenmiş algısı yaratmaya çalıştığını söyleyen Aksakoğlu, “İddia var, delil yok, örgüt yok. Pervasızca istenen bir müebbet hapis cezası var” diye belirtti. İddianamede Osman Kavala’dan talimat aldığı iddiasına ilişkin olarak ise Aksakoğlu,“Kavala’yla tanışmak suç değildir ama ben Kavala’yla tanışmıyorum. Kavala’yla yaptığım en uzun görüşme cezaevi koridorunda bağırarak yaptığımız hal hatır konuşmalarıdır” diye dile getirdi. 

 

TAHLİYESİNİ İSTEDİ

 

Aksakoglu, “Ben Gezi'de bir gece bile kalmadım. 220 gün hücrede kalacağımı bilsem en azından bir gece yatardım” dedi.

 

'GEZİDE ÖLENLERİN ADI BİLE YER ALMAMIŞ'

 

Aksakoğlu, tek kişilik hücrede kaldığını ve olayın ardından geçen 6 yıldan sonra delillerin karartılması ihtimali olmadığını söyledi. “Gezide ölen insanların hiç birinin ismi iddianamede yer almamıştır bile” diyen Aksakoğlu, tahliyesini ve beraatını istedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha