• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

‘Al bu senin oğlun diye bana bir avuç kül verdiler’

‘Al bu senin oğlun diye bana bir avuç kül verdiler’
0 0

İki çocuğunu kaybeden anne Esmer Tunç, isyan etti

9 Mart 2016 Çarşamba 06:59

Cizre’deki bodrumlarda hâlâ yanmış insan kemikleri duruyor. Ölen iki oğlunu isteyen anne, ‘Bana bir avuç kül verdiler’ dedi.

 

Cumhuriyet gazetesinden Mahmut Oral Cizre'de 2 oğlunu kaybeden Esma Tunç ile konuştu. 

 

Mahmut Oral'ın haberi şöyle:

 

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 80 gün süren sokağa çıkma yasağı ve operasyonların ardından acı, öfke ve umutsuzluk var. İlçenin birçok yerinde taziyeler kabul edilirken, kimlikleri belirlenemeyen 90 kadar cenaze hastanelerde bekliyor. Savaştan çıkmış gibi duran ilçede evler yanmış ve yıkılmış. Yıkılmış evlerinin önünde duran Cizreliler, devlete, medyaya, sessiz kalan herkese tepkili.

 

İlçenin birçok yerindeki taziye evlerinden biri de bodrumda yaşamını yitiren Cizre Halk Meclisi Eşbaşkanı Mehmet Tunç ve kardeşi Orhan Tunç’un evi. 2 çocuğu ölen anne Esmer Tunç, “Bana bir avuç kül verdiler ‘Al bu senin oğlun’ dediler. Diğer oğlum için de mahkeme tedbir kararı vermişti ama uygulanmadı. Onu da canlı canlı yaktılar. İki elim Erdoğan’ın yakasındadır. Dilerim ki o da Kürt anaları gibi evlat acısı çeksin. Ben Kürt doğduğum için suçlu mu oldum? Neydi günahımız, Cizre’de doğmuş Kürt olmak mı?” diyor.

 

Cizrelilerin anlatımına göre ev sahibi bina için Emniyet’e, savcılığa gitmiş, ona “Senin evinin dibinde Suriye’ye kadar tünel kazılmış efendi” diyerek göndermişler. Yasak kalktıktan sonra oraya giden savcı bir tünel bulamamış. Hemen arkasındaki üçüncü binanın bulunduğu yere gidiyoruz. 6 katlı bina tamamen yerle bir edilmiş. Çöken binanın sahibi Abdulcabbar Değer, amcasının oğlu Mehmet Sait Değer’in emekli bir general ve eski milletvekili olduğunu belirterek”amcamın oğlu general ama bir şey ifade etmiyor. Evimi yıkmışlar. 8 dairem vardı, oradan gelen kira ile geçiniyordum. Şimdi kiracı oldum” diyor.

 

İkram Budak (35) yıkılan evinin önünde endişeyle duruyor. 16 nüfuslu ailenin bu evde yaşadığını anlatan Budak, “Biz beraber Çanakkale’de savaşmadık mı? Samsun’a akrabalarımın yanına gönderdiğim çocuklarım bugün Çanakkale’ye gidecekler, bu vatan için birlikte ölenlerin mezarlarını ziyaret etmek için. Burası düşman yurdu mu?” dedi.

 

KAYNAK: CUMHURİYET

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha