• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Alevi dedesinden sert tepki: Dünya üzerinde bizim dışımızda inancı oylanan yok

Alevi dedesinden sert tepki: Dünya üzerinde bizim dışımızda inancı oylanan yok
0 0

Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Celal Fırat, cemevlerinin imar planına ibadethane olarak işlenmesinin AKP ve MHP oylarıyla ret edilmesine tepki göstererek, “Dünya üzerinde bizim dışımızda inancı oylanan yok” dedi.

17 Ocak 2020 Cuma 20:05

Cemevlerinin imar planlarına ibadethane olarak işlenmesi teklifi İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nde AKP'li ve MHP’li üyelerin oylarıyla ret edildi.

 

Alevi dernekleri kararın ardından yaptıkları basın açıklaması ile duruma tepki gösterdi.

 

Tepki gösteren isimler arasında yer alan Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı ve Garip Dede Cemevi’nin Dedesi Celal Fırat, Independent Türkçe’ye konuştu.

 

“Cemevleri bizim kırmızı çizgimizdir”

 

Cemevlerinin ibadethane olup olmadığının bile oylanmasının Aleviler açısından rencide edici olduğunu söyleyen Fırat, “Cemevleri bizim ibadethanemizdir. Kırmızı çizgimizdir” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Dünya üzerinde bizim dışımızda inancı oylanan yok. Bu bizim yüreğimizi daha fazla dağladı. Bir inancın inanç olup olmadığına ancak ona inanan insanlar karar verebilir."

 

AKP ve MHP’ye tepki

 

AKP İBB Meclis Grubu Başkanı Tevfik Göksu’nun “Cemevlerinin ibadethane olup olmamasına hukuk ve din adamları karar versin” sözlerini egemen devlet anlayışının devamı olarak nitelendiren Fırat, tepkisini şöyle sürdürdü:

 

"Diyanet’in bize karşı bakış açısı belli. Dünyanın her yerindeki inançlar arasında diyalogtan bahsedip sonra kendi içindeki inanç farklılıklarına ayrımcılık yapılması doğru değil. Bizim cemevleri belediyeler tarafından tanınsın diye bir talebimiz yok. Ancak imar planlarındaki sorunlardan dolayı davalık olan cemevlerimiz var. Bu sorunun hal olacağı yer belediye olduğu için düzenleme istedik. Bizi her zaman olduğu gibi ötekileştirdiler. Milli birlik beraberlikten bahseden MHP’de AK Parti’den farklı tutum takınmadı."

 

“Alnı secdeye değenler bize yapılsa ne yapardık diye düşünmeli”

 

Fırat samimi dindarlara da seslenerek, “Alnı secdeye değenler bu bize yapılsaydı, biz ne yapardık diye düşünmeli. AK Parti yıllarca mağduriyet edebiyatı yaparak iktidara geldi ama şimdi bizi mağdur edecek pozisyona geldiler” dedi.

 

“Cemevlerini temizleyelim demek evlerimize çarpı işareti koymanın devamıdır”

 

Fırat, AKP grubunun teklifi ret etmesi dışında cemevlerinin temizlik giderlerinin karşılanması önerisine ve bunun kabul edilmesine de tepkiliydi.

 

"Sadece cemevlerinin temizliğini yapalım dediler. Biz kendi cemevlerimizi temizleyemeyecek durumda mıyız? Cemevlerinin temizliğini karşılayalım demek kapılarımıza çarpı işareti koymanın devamıdır."

 

Alevi temsilcileri İmamoğlu’yla bir araya gelecek

 

Fırat, Alevi kurumları olarak bir araya gelerek değerlendirme yapacaklarını ve önümüzdeki günlerde de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu ziyaret edeceklerini kaydederek, “Daha fazla örgütleneceğiz. Devletin bakış açısı belli. Daha çok örgütlenerek haklarımız için birlikte mücadele etmemiz gerekiyor” dedi.

 

"Bize ilahiyatçıları referans gösteren Göksu ile görüşmeyiz"

 

Fırat, oylamadan önce AKP Meclis Grubu Başkanı Göksu ile de görüştüklerini ancak oylamadaki tavırlarıyla alakalı kendilerine açık bir beyanda bulunmadığını sadece hukuk komisyonuna göndereceklerini söylediğini de aktardı.

 

Fırat, Göksu’yla yeni bir görüşme düşüncelerinin olmadığını da söyleyerek, “Cemevlerimizin ibadethane sayılması için bize ilahiyatçıları referans gösteren kişiyle görüşmeyiz” dedi.

 

‘Cemevi yaptırdığım için beş yılla yargılanıyorum"

 

Alevi Bektaşi Federasyonu Örgütlenme Genel Sekreteri Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı Zeynel Odabaş da tepki gösterenler arasındaydı. 

 

Tükenmez Haber'e konuşan Odabaş cemevi yaptırdığı için beş yıl hapis cezası istemi ile yargılandığını belirterek, "Maalesef Alevi vatandaşlarımızın cemevlerinin giderlerini kendi ceplerinden ödemeleri gerekiyor" dedi.

 

Yine Tükenmez Haber'e konuşan İBB Meclisi CHP Grup Sözcüzü Tarık Balyalı da meseleye temel haklar, özgürlükler, insan hakları, adalet, toplum barışı gibi değerler üzerinden baktıklarını söyleyerek, "Cemevlerine ibadethane statüsü verilmesi tarihi bir karar olacaktı. AK Parti ve MHP bu karara evet demiş olsaydı temel hak ve özgürlüklere, demokrasiye, hukuki kararlara ne kadar saygılı yaklaştığımızı tüm dünyaya gösterecektik" diye konuştu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha