• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Ali Babacan: Bakanlar Kurulunda boş kağıtlar imzalanıyordu, KHK’lar böyle çıktı

Ali Babacan: Bakanlar Kurulunda boş kağıtlar imzalanıyordu, KHK’lar böyle çıktı
0 0

Ankara kulislerinde uzun süredir konuşulan “bakanlara boş kağıt imzalatıldığı” iddiasını AKP hükumetlerinde uzun dönem başbakan yardımcılığı ve bakanlık yapan Ali Babacan doğruladı.

11 Ekim 2021 Pazartesi 15:28

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın AKP Hükumetleri döneminde bakanlar kurulu kararlarını hep kendisinin aldığı ortaya çıktı. DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, bakan olduğu dönemde kendilerine boş kağıtlar imzalatıldığı, üzerinin ise daha sonra doldurulduğunu itiraf etti.  Babacan, “Bütün bu KHK’lar öyle. Bunları özel sohbetlerde o dönemin bakanlarına sormanız lazım. Bunu kimse çıkıp itiraf etmez” dedi.

 

KAMUOYUNA DUYURSAK SONUÇ DEĞİŞEBİLİRDİ

 

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, TELE1’de ‘Gündem Özel Lider Söyleşileri’ programında Merdan Yanardağ’ın sorularına yanıt verdi. AKP dönemine yönelik itiraflarına devam eden Babacan, “Sadece ben değil, benim gibi düşünen çok insan vardı AKP içerisinde. Sözüne itibar edilen insanlardı. Biz ‘bu vaatlerin hiçbirisi olmayacak’ diyorduk. Soranlara söylüyorduk. Kamuoyu önünde, kürsü konuşmalarıyla duyursaydık belki de referandumun sonucu değişebilirdi” dedi.

 

BOŞ KAĞITLAR İMZALATILIYOR ÜSTÜ SONRA DOLDURULUYORDU

 

“Referandumda ‘hayır’ da çıksaydı Türkiye şu anda fiilen aynı yönetilecekti” diyen Babacan, “Benim hükumetten ayrıldığım dönemde Bakanlar Kurulu’nda boş kağıtlar imzalanıyordu, en son üstü dolduruluyordu. Sayın Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayınlanıyordu. Yine tek imzayla alınıyordu aslında bu kararlar. O dönemin bakanlarına sormanız lazım. Biz ayrıldıktan sonraki dönem oluyor bunlar. Bütün bu KHK’lar öyle. Bunları özel sohbetlerde o dönemin bakanlarına sormanız lazım. Bunu kimse çıkıp itiraf etmez” diye konuştu.

 

KEŞKE SESSİZLİK KARARIMI BOZSAYDIM

 

AKP dönemindeki faaliyetleri nedeniyle pişman olup olmadığı sorusuna Babacan, “Benim yaptığım işlerde, söylediğim konuştuğum ifadelerde hiçbir pişmanlığım yok. Ama söylemediğin yapmadığın şeyler derseniz oralarda keşke dediğim yerler var. Bütün söylediklerim basın kayıtlarında. Söylediğim her şeyi çıkarın bakın, tutarlılık göreceksiniz. Keşkeler, söylemediklerim ve yapmadıklarımla ilgili. Örneğin 2015’ten sonra apar topar yapılanlar. Referandumda ben konuşmama kararı almıştım. 2017 referandumunda ben o dönemde 2015 Ağustos’unda bakanlıktan ayrıldığımda konuşmama kararı almıştım. Hiçbir konuda açıklama yapmama kararı. 2015 Ağustos’tan DEVA Partisi’nin kuruluşuna kadar açıklamamı görmezseniz. Bir prensip kararı almıştım. 2017’de acaba kendi kendime aldığım sessizlik kararımı bozsaydım belki de iyi olurdu diye düşünüyorum” dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha