• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Almanya'da antikor ilaçları da devreye giriyor

Almanya'da antikor ilaçları da devreye giriyor
0 0

Birçok ülkede aşılama işlemleri başlarken, Almanya koronavirüse karşı antikor ilacını kullanan ilk Avrupa Birliği (AB) ülkesi olmaya hazırlanıyor.

24 Ocak 2021 Pazar 15:08

Tüm dünyada 98 milyonu aşkın kişi koronavirüse yakalandı, 2 milyonu aşkın da can kaybı var. Salgın nedeniyle vaka ve ölümlerde artış yaşanmaya devam ediyor, ancak virüse karşı geliştirilen aşıların uygulanmaya başlaması umut yarattı. Birçok ülkede aşılama işlemleri başlarken, Almanya koronavirüse karşı antikor ilacını kullanan ilk Avrupa Birliği (AB) ülkesi olmaya hazırlanıyor.

 

Sağlık Bakanı Jens Spahn, Almanya’nın antikor tedavisinden 200 bin doz satın aldığını duyurdu.

 

Bakan, antikor ilacının gelecek hafta üniversite hastanelerine dağıtılacağını ve Almanya’nın bu ilacı AB'de kullanan ilk ülke olacağını söyledi.

 

Sağlık Bakanı Jens Spahn, "Pasif aşı gibi etki eden bu ilacın yüksek riskli hastalara erken dönemde uygulanması durumunda hastalığın seyrinin daha ciddi boyutlara ulaşmasından kaçınılabiliyor" dedi.

 

Spahn, ilaç üreticisi şirketin ismini ise açıklamadı.

 

Koronavirüse yakalanan ABD eski Başkanı Donald Trump’ın tedavisinde de antikor ilacı kullanılmıştı.

 

Trump'a ABD'li Regeneron firmasının ilacı onay almadığı halde uygulanmış, Trump tedavinin "müthiş bir iş" başardığını söylemişti. ABD'li Eli Lily firmasının da benzer bir antikor tedavisi geliştirdiği biliniyor.

 

Trump'ın tedavisinde kullanılan Regeneron firmasının REGN-COV2 isimli ilacı, laboratuvarda üretilen iki antikorun "kokteyli"nden oluşuyor. Antikorlar kendilerini virüsün dış yüzeyinde bulunan ve virüsün hücrelere girmesini sağlayan Spike Proteini'ne eklemliyor ve yapısını bozuyor. Bu sayede virüsün insan hücrelerine saldırması engelleniyor.

 

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha