• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Almanya'da eğlence mekanlarına silahlı saldırı: Aralarında Türklerin de bulunduğu 11 kişi hayatını kaybetti

Almanya'da eğlence mekanlarına silahlı saldırı: Aralarında Türklerin de bulunduğu 11 kişi hayatını kaybetti
0 0

Almanya'da Frankfurt'un yakınındaki Hanau kentinde meydana gelen iki silahlı saldırıda 9 kişi hayatını kaybetti.

20 Şubat 2020 Perşembe 11:31

Polisin daha sonra şüpheli şahısın evine yaptığı baskında failin ve bir kişinin daha cesedi bulundu. Olayda yaralananlar da olduğunu belirtiliyor.

 

Reuters'ın aktardığına göre polis, Hanau'da saldırının meydana geldiği sokaklar polis tarafından kapatıldı. Olay yerine ambulanslar yönlendirilirken, şehrin üstünde de bir polis helikopteri uçarak saldırganı bulma çalışmalarına destek sağlamaya çalıştı.

 

Saldırıdan sonra polis, saldırganın kimliğini tespit etti ve evine baskın düzenledi. Burada şüpheli şahısın ve bir kişinin daha cesedi bulundu.

 

Saldırının arkasındaki neden henüz bilinmiyor. Yerel medya saldırganın iki nargile kafeyi hedef aldığını ifade etti. AFP ise saldırılarda bir gece kulübünün ve bir barın hedef alındığını aktardı.

 

Alman gazetesi Bild, hayatını kaybedenler arasında Kürtler de olduğunu yazdı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, saldırıda hayatını kaybedenler arasında Türkler de olduğunu ifade ett.

 

Saldırgan olay yerinden koyu renkli bir araçla ayrıldı. Polis, halkın saldırganı bulabilecek bilgiler paylaşması için özel bir hat kurdu.

 

Geçen günlerde Almanya'da sığınmacılar, Müslümanlar ve camilere saldırı planladıkları gerekçesiyle altı ayrı eyalette aşırı sağcı hücre üyeleri tutuklanmıştı.

 

Kalın: Irkçılık kolektif bir kanserdir

 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, saldırıya ilişkin olarak, "Dün gece Almanya’da gerçekleşen ve yabancı düşmanı olduğu anlaşılan ırkçı saldırıda vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Olayı aydınlatmak için Alman makamlarının azami çaba göstermesini bekliyoruz. Irkçılık kollektif bir kanserdir" dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha