• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Almanya: Türkiye'den ders almaya ihtiyacımız yok

Almanya: Türkiye'den ders almaya ihtiyacımız yok
0 0

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer, Almanya'da düzenlenen ve PKK'nın simgelerinin yer aldığı festivalle ilgili açıklamasında Türkiye'den terör konusunda ders almaya ihtiyaçları olmadığını söyledi.

18 Eylül 2017 Pazartesi 19:51

Federal Basın Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Almanya İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Johannes Dimroth,  Abdullah Öcalan'ın fotoğrafının bulunduğu flamaların Köln'de düzenlenen festivalde kullanılmasıyla ilgili ''Listede bulunan ve yasaklanan sembollerin daha somut hale getirilmesi konusunu inceleyeceğiz'' dedi.  Dimroth, PKK'nın Almanya’da terör örgütü olarak tanımlandığını ve yasaklandığını vurgulayarak ''Federal Mahkemenin bu konunda kararı var. Bunu değiştirmek için herhangi bir neden görmüyoruz" dedi.

 

'EYALETLER KENDİ SORUMLULUĞU ALTINDA KARAR VERİYOR'

 

Almanya İçişleri Bakanlığı'nın kısa süre önce yasak sembollerin listesinin bulunduğu bir genelgeyi eyaletlere gönderdiğini ifade eden Dimroth, bu listenin her zaman genişletilebileceğine dikkati çekti. Dimroth, ''Eyaletler kendi sorumluluğu altında karar veriyor. Orada para toplanıp toplanmadığı veya örgüte adam kazanılmaya çalışılıp çalışılmadığı olay yerindeki polisin görev alanına giriyor'' diye konuştu.

 

'KONU EN ÜST SEVİYEDE ELE ALINIYOR'

 

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer de terörle mücadeleyi ciddiye aldıklarını belirtirken ''Türk tarafından uyarı veya ders almaya ihtiyacımız yok. Bunlar olmadan da bunu yapıyoruz'' dedi.

 

Schaefer, Köln’deki gösteriye ilişkin alınan veya alınmayan somut kararlarla ilgili kişisel bir takipte bulunmadığını ifade ederek ''Dışişleri Bakanlığında da birilerinin bunu yaptığını sanmıyorum. Bunun sorumluluğu yerel ve eyaletteki siyasi yetkililerde. Türkiye’nin Avrupa’da ve dolayısıyla Almanya’da PKK konusunda duyarlı olduğu yeni değil. Konu ikili görüşmelerde en üst seviyede ele alınıyor'' ifadelerini kullandı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha