• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Almanya, Türkiye'yi yüksek riskli ülke listesine alabilir

Almanya, Türkiye'yi yüksek riskli ülke listesine alabilir
0 0

Alman basını, hükümetin, istihbarat görevlileri, polis yetkilileri ve subayları için yüksek güvenlik riski taşıyan ülkeler listesine, son dönemde gerginliğin zirveye ulaştığı Türkiye’yi de almayı düşündüğünü yazdı.

13 Eylül 2017 Çarşamba 13:23

Haber dün, Alman yetkililerinin Türkiye’ye silah satışının sınırlandırılacağına ilişkin açıklamalarından hemen sonra Sueddeutsche Zeitung gazetesi ve WDR ve NDR televizyon kanallarında verildi.

 

Haberlerde, içişleri bakanlığı sözcüsünün söz konusu listenin gözden geçirilmekte olduğunu söylediği aktarıldı.

 

Habere göre sözcü, “Bu süreç kapsamında içişleri bakanlığı Türkiye’yi de listeye dahil edip etmemeyi değerlendiriyor” dedi.

 

Listede Çin, Rusya, Pakistan ve Kuzey Kore’nin yanı sıra 26 ülke daha yer alıyor.

 

‘Ortak değil, düşman’

 

Alman basınının aktardığına göre, Almanya’da bazı istihbarat kurumları Türkiye’nin bir ortaktan çok, bir düşman olarak değerlendirilmesi gerektiğini savunuyor. Ankara’nın İslamcı örgütlerle mücadele kapsamındaki faaliyetlerinin daha yakından izlenmesi de isteklerin başında geliyor.

 

Gazete ve TV kanallarına göre bu kurumlardan bazıları son zamanlarda çalışanlarına Türkiye’ye gitmenin risklerini anlatırken bazı kişileri de tatil için Türkiye’ye gitmemeleri için uyardı.

 

Almanya, 200 gündür hapiste tutulan Türk asıllı gazeteci Deniz Yücel de dahil olmak üzere Türkiye’de 10’dan fazla Alman vatandaşının tutuklanmasıyla yakından ilgileniyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha