• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Alparslan Kuytul: Bana cezaevinde psikolojik işkence yapılıyor

Alparslan Kuytul: Bana cezaevinde psikolojik işkence yapılıyor
0 0

Üç aydır Ağrı Patnos L Tipi Cezaevinde tutuklu olan Furkan Vakfı Başkanı Alparslan Kuytul, haftalık telefon görüşünde maruz kaldığı hak ihlallerini anlattı.

12 Ağustos 2022 Cuma 16:09

Yaklaşık üç aydır Ağrı Patnos L Tipi Cezaevinde tutuklu olan Furkan Vakfı’nın Başkanı Alparslan Kuytul, kendisine cezaevinde psikolojik işkence yapıldığını söyledi.

 

Hem ailesinden 1000 km uzağa gönderilen hem de tutuklu olmasına rağmen ağır müebbet hapis cezası verilen hükümlüler gibi tek kişilik hücreye konulan Kuytul, “Ailemden 1000 km uzağa gönderilmiş olmam, ağır müebbet hükümlü gibi tek başıma bırakılmam insan hakkı ihlalidir.” dedi.

 

Görüntülü telefon hakkının cezaevi yönetimi tarafından kendisine kullandırılmadığını da belirten Alparslan Kuytul, ailesine yakın cezaevine nakil istediğini ancak gerçek olmayan bir olay nedeniyle kınama cezası verilerek nakil işleminin de engellendiği kaydetti.

 

SEMRA KUYTUL: “SESİ HİÇ İYİ GELMİYORDU”

 

Ağrı Patnos Cezaevi’nde tutuklu bulunan Alparslan Kuytul ile yaptığı telefon görüşmesinin ses kaydını sosyal medyada yayınlayan eşi Semra Kuytul, ‘‘Hapis, sürgün, birçok konuda mahrumiyet! Apaçık zulüm, apaçık işkence. Alparslan Hocam aradı. Sesi hiç iyi gelmiyordu. Ona bu zulmü yapanları Allah kahretsin.’’ diye konuştu.

 

 

Alparslan Kuytul’un başka cezaevine nakil talebinin reddedildiğini ve başka cezaevinden de yanına sevk isteyen tutukluların sevkinin reddedildiğine dikkat çeken Semra Kuytul, ‘‘Tek başına ve ailesinden 1000 km uzakta olan bu insana herkese verilen görüntülü arama hakkı verilmiyor. Yanına sevk isteyen tutuklu arkadaşlarımız Ankara’dan reddediliyor. Meyve yok, sebze yok, mahrumiyet bölgesi gibi istekleri verilmiyor.’’ ifadelerini kullandı.

 

GERGERLİOĞLU: “BU ZULMÜ SİZ Mİ EMREDİYORSUNUZ?”

 

Kuytul’a yapılanlara tepki gösteren HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu ise Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a seslenerek “Bu zulmü siz mi emrediyorsunuz @bybekirbozdag ? Bu ne rezalet? Öldürecek misiniz bu ihlallerle? Tecrit, bu kadar aleni bir şekilde mi yapılıyor?” diye sırdu. 

 

‘SON BİR AYDIR HASTAYIM, DİLEKÇELERİME CEVAP VERİLMİYOR’’

 

Alparslan Kuytul’un açıklamalar şöyle konuştu: ‘‘Beni ailemden 1000 kilometre uzağa hem sürgün olarak gönderdiler hem de tek başına bir koğuşa koydular. Şimdiye kadar idare ettim ama son 1 aydır iştahsızlık nedeniyle kilo kaybettim. Sürekli tansiyonum düşüyor. Ağız kuruluğu nedeniyle rahat konuşamıyorum. Cezaevi yönetimine hem sözlü hem de yazılı olarak başvurup durumumu anlattım ama hiç cevap verilmedi.

 

“SÜRGÜN EDİLMEM, HÜCREYE KONULMAM HAK İHLALİDİR”

 

Ailemden 1000 kilometre uzağa sürgün edilmem aileme zulüm ve insan hakları ihlalidir. Sadece tutuklu olduğum halde ağır müebbet hapis cezasına çarptırılan hükümlü gibi tek başıma bir koğuşta bırakılmam psikolojik işkence ve insan hakkı ihlalidir.

 

Haftada 1 saat olan görüntülü telefon hakkının bana verilmemesi ve ağır müebbet hükümlüler gibi 15 günde bir 10 dakikalık telefon hakkı verilmesi hakkımın gasp edilmesi ve insan hakları ihlalidir. Ben bunların düzeltilmesi için başka bir cezaevine sevkimi talep etmiştim ama yapmadığım gerçek olmayan bir durumu bahane ederek kınama cezası vererek başka cezaevine sevkimi engellediler.

 

“HAKKIMIN VERİLMESİ GEREKİYOR”

 

Tecrit edilerek ağır müebbet hükümlü gibi muamele edilmesinin bitirilmesi ve haftalık bir saatlik görüntülü telefon hakkımın verilmesi gerekiyor. Çocuklarımın benimle, benim de onlarla konuşmaya ihtiyacım var. Bunlar kimsenin umurunda olmuyor ama bu bir zulümdür, haksızlıktır. Kantinden istediğim şeyler verilmiyor şu yok bu yok diyerek sürekli oyalıyorlar bunun için vitaminsizlik başladı.

 

Bir acı olay içerisindeyiz, Allah yolunda çekilen acı ise bir taraftan acı verse de bir taraftan da lezzet verir. Çok şükür bir taraftan acı çekiyoruz bir taraftan da lezzet alıyoruz. Allah’a güvenen hak yolunda olan kimseden korkmaz, davası hak olan kavgadan kaçmaz. Davamız haktır kimseden de korkumuz yoktur. Allah’ın izniyle bu zulüm elbet bir gün bitecektir. İman karanlık dönemlerde yenilmez bir insan meydana getirir.’’

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha