• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Anadolu Atayün, Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'nin iptali için Danıştay'a başvurdu

Anadolu Atayün, Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'nin iptali için Danıştay'a başvurdu
0 0

Tutuklu eski polis başmüfettişi Anadolu Atayün, Milli Güvenlik Siyaset Belgesi kararının iptali istemiyle Danıştay'a dava açtı.

25 Nisan 2016 Pazartesi 12:17

HABERDAR- ‘Paralel yapı’ iddiasıyla yapılan operasyonda tutuklanan eski polis başmüfettişi Anadolu Atayün, Milli Güvenlik Siyaset Belgesi kararı ve bu kararı onaylayan Bakanlar Kurulu Kararı aleyhine yürütmenin durdurulması talebiyle Danıştay’a dava açtı.

 

Anadolu Atayün’ün avukatı Süleyman Küçüksucu, Danıştay’a açılan davayla ilgili bir açıklama yaptı. Küçüksucu, “Danıştay’dan da özgürlükçü, demokratik bir karar bekliyoruz” dedi.

 

Kararın aksi yönde çıkması halinde Türkiye’nin bir 'korku imparatorluğu'na gitmesine zemin hazırlanacağı görüşünü dile getirdi. Avukat Küçüksucu, davadan yargıya etki edecek bir karar beklediklerini söyledi. 

 

Küçüksucu şöyle devam etti: “Demokrasinin temel taşlarına açıkça aykırı olan ve kanunen de sadece danışma kararı olan MGSB’ye dayanılarak yargı kararları verilmesi, otoriter rejimin ilk göstergeleridir. Demokratik düzene aykırı şekilde yürütmenin alenen yargıya müdahalesi, bu MGSB kararlarının uygulanması ile de bir kez daha kendini göstermiştir.”

 

Anadolu Atayün, Konya merkezli 19 ilde yürütülen 'Paralel yapı' operasyonu kapsamında gözaltına alınmıştı. Atayün, 2008 yılında yürüttüğü bir soruşturma sebebi ile hakkında mahkeme kararı ile 180 yıl mahkûmiyet bulunan örgüt liderinin şikâyeti üzerine 25 Mayıs 2015'te tutuklanmıştı. Atayün, ayrıca Mersin'de yargılandığı GDO'lu pirinç davasında adı geçen belge davaya ana delil olarak sunulmuştu.

 

Anadolu Atayün'ün Danıştay'a yürütmenin durdurulması talebiyle verdiği dilekçenin tamamını BURADAN okuyabilirsiniz.

 

KAYNAK: HABERDAR

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha