• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Ankara Adliyesi önünde toplanıp açıklama yapan avukatlara polis müdahalesi

Ankara Adliyesi önünde toplanıp açıklama yapan avukatlara polis müdahalesi
0 0

Çoklu baroya karşı düzenlenen Büyük Savunma Mitingi'nde gerginlik yaşandı. "Savunma susmadı, susturulmayacak" diye slogan atan avukatlara polis müdahalede bulundu.

3 Temmuz 2020 Cuma 18:28

Türkiye'deki tüm baroların karşı çıktığı 'çoklu baro' yasa teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Adalet Komisyonu'nda görüşülüyor.

 

Sabaha karşı 4'e kadar süren görüşmeler sırasında, Türkiye'nin dört bir tarafından gelen baro başkanları, TBMM Çankaya girişinde nöbet tutuyor.

 

Baro başkanlarının yanı sıra, bir çok şehirden kalkan otobüsler ve özel araçlarla binlerce avukat başkent Ankara'ya geldi. Hafta başında Ankara'da yapılacağı duyurulan 'Büyük Savunma Mitingi' için yola çıkmaya hazırlananan avukatlar, çeşitli kentlerden kaldırılan otobüsler ve özel araçlarıyla başkente geldi. 

 

 

Ankara Valiliği tarafıdan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını gerekçe gösterilerek yasaklanan 'Büyük Savunma Mitingi' iptal olsa da, başkente gelen avukatlar Ankara Adliyesi önünde eylem yapmaya hazırlanıyor.

 

Eylemin duyurusunda şu ifadeler yer alıyor:

 

"Ankara Valiliği'nin 02.07.2020 tarihli kararı uyarınca, pandemi bahanesi ile bugün yapılacak olan savunma mitingi engellenmiş, Anıtpark tamamen kapatılmış ve bu nedenle planlanan mitingin gerçekleştirilme imkanı kalmamıştır. Gerek bu açıkça Anayasa'ya aykırı karara, gerekse 22.06.2020 tarihinde Baro Başkanları'nın Ankara girişindeki hukuka aykırı engelleme ve insanlık dışı muamele nedeniyle çok sayıda Baro Başkanlarımızla birlikte bugün suç duyurusunda bulunacağız. Bu hukuksuzluk mesleğimize ve tüm meslektaşlarımıza yönelmiştir. Suç duyurusuna imza vermek isteyen meslektaşlarımızı saat 15:00'te Ankara Sıhhiye Adliyesi'ne bekliyoruz."

 

Ankara Adliyesi önünde toplanan avukatlar, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nu istifaya davet etti. 

 

Avukatlar, "Savunma susmadı, susmayacak" ve "Faşizme karşı omuz omuza" sloganları attı. 

 

Diyarbakır Barosu, adliye önüne öldürülen eski baro başkanı Tahir Elçi'yi anarak girdi. Diyarbakır Barosu'na üye avukatların attığı "Tahir Elçi ölümsüzdür" sloganı, eyleme katılan diğer avukatlardan yoğun destek gördü. 

 

Basın açıklamasının ardından baro başkanları suç duyurusunda bulunmak üzere Ankara Adliyesi'ne giriş yaptı. Adliye önündeki avukatlar, baro başkanlarını hep bir ağızdan TBMM'ye yürüme çağrısı yaptı.

 

KAYNAK: INDEPENDENT TÜRKÇE - CAN BURSALI

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha