• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Ankara'da yüksek hızlı tren kazası: 'Tren hattı sinyalizasyon sistemi olmadan açıldı'

Ankara'da yüksek hızlı tren kazası: 'Tren hattı sinyalizasyon sistemi olmadan açıldı'
0 0

Ankara'nın Yenimahalle ilçesine bağlı Marşandiz İstasyonu'nda, başkentten Konya'ya giden yüksek hızlı bir trenle aynı güzergahta yol kontrolü yapan bir kılavuz tren çarpıştı.

13 Aralık 2018 Perşembe 17:03

Kaza sonucu 9 kişi hayatını kaybederken, 86 kişi de yaralandı. Birleşik Taşımacılık Sendikası Başkanı Hasan Bektaş, kazanın yaşandığı hattın sinyalizasyon sistemi olmadan açıldığını söyledi.

 

BBC Türkçe'ye konuşan Bektaş, "2 yıl önce burası, Kayaş-Sincan arası banliyo hattı, Başkent Ray çalışması nedeniyle trafiğe kapatıldı. Bu hatta sadece yüksek hızlı trenler çalışıyordu. Ama bu hattın iki yıl sonra bitmesi gerekiyordu, bitmeden açıldı" dedi.

 

Hat için "Nasıl açıldı?" diye soran Bektaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Yolun bitmesi, tam anlamıyla bitmesi demek. Bütün altyapısıyla, üstyapısıyla, sinyalizasyon sistemiyle birlikte açılması gerekiyordu. Ama 2018'in Nisan'ında, 12 Nisan'da bu hat sinyalizasyonsuz bir şekilde hizmete açıldı. Bu ne demek? Bu, kazaya davetiyenin başlangıç tarihidir."

 

Birleşik Taşımacılık Sendikası Başkanı Hasan Bektaş ayrıca, sinyalizasyon olmadığı için trenlerin işletmesinin Nisan ayından bu yana telsizle sağlandığını söyledi:

 

"İlle de kaza olacak diye bir şey yok. Sinyalli olması gereken bir yolu sinyalsiz şekilde açarsanız, kaza olma riskini birden yediye, sekize çıkarırsınız. Ama illa olacak bir şey yok. Sinyalizasyon, demiryolundaki trenlerin işletmesini sağlayan sistem demek. Bu bilgisayarlı bir sistem, bir merkezi var, bu merkezden bütün trenlerin kendi bölgesi var.

 

"Mesela, Eskişehir-Ankara arası Ankara'daki kumanda merkezi dediğimiz bir yerden, bu trenler tıpkı uçaklardaki hava trafik kontrolü gibi, buralardan idare edilir. Burada şu anda böyle bir sistem yoktu, Başkent Ray dolayısıyla daha bitmemişti. Telsizlerle bu iş yapılıyordu ama telsizle yapınca da insanların diyaloğuyla gerçekleşen bir işletmecilik yapılıyordu."

 

'Tamamen insan hatasından kaynaklanıyor'

 

Adının açıklanmaması koşuluyla BBC Türkçe'ye konuşan bir makinist de, kazanın trenlerin yanlış yönlendirilmesinden, yani insan hatasından kaynaklandığını söyledi:

 

Makinist, "Tamamen insan hatasından kaynaklanıyor. Klavuz tren ve yüksek hızlı tren birbirleriyle kafa kafaya gelecek şekilde yönlendirilmiş. Normal şartlarda bu şekilde denk gelmeleri mümkün değil" dedi.

 

Kazada yaralanan Adem Şahin Tekin'in eşi Şenay Çetin ise trenin her zamankinden 10 dakika erken kalktığını iddia etti:

 

"Normalde yediye yirmi kala binerdi. Ama şimdi altı buçuğa alındığını söyledi. '10 dakika erkene alınmış' dedi. Bileti aldığında, yola çıkmadan önce bunu söyledi. Sonra hızlı trene binmiş, tren 6:30'da hareket ettikten sonra beni aradı ve kaza olduğunu söyledi. 'Tren kaza yaptı' dedi."

 

Ancak TCDD, 9 Aralık tarihinden itibaren yeni yüksek hızlı trenlerin hareket saatlerini değiştirmişti.

 

Günün ilk Ankara-Konya yüksek hızlı tren seferinin saati 06:40'dan 06:30'a çekilmişti.

 

YHT hareket saatleri

 

Erdoğan: Sorumlular ortaya çıkarılacak ve gereken her şey yapılacak

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kazayla ilgili adli ve idari soruşturmaya başlandığını açıkladı. Erdoğan, "Bu kaza tüm boyutlarıyla incelenecek, sorumlular ortaya çıkartılacak ve gereken her şey yapılacaktır" dedi.

 

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) personeli 3 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüpheliler, Yenimahalle İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

 

Kazada hayatını kaybeden 9 kişiden 6'sı yolcu, 3'ü makinist. Makinistlerden biri, yol kontrolü yapan lokomotifde görevliydi.

 

Ankara Üniversitesi, kazada yaşamını yitirenlerden birinin Fen Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Berahitdin Albayrak olduğunu açıkladı.

 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı: 86 kişi yaralandı

 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'dan kazaya ilişkin yapılan son açıklamada ise "9 kişi hayatını kaybetti. Meydana gelen olay kapsamında an itibariyle 86 yaralı bulunmaktadır" denildi.

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 34 yaralının tedavilerinin sürdüğünü, 2 yaralının durumlarının ise ağır olduğunu duyurdu.

 

Ankara Valisi Vasip Şahin, olayın nedeninin henüz bilinmediğini söyledi.

 

Gök: Kazanın nedeni bir an önce açıklanmalı

 

Olaydan sonra bölgeye giden CHP Meclis Başkanvekili ve Ankara Milletvekili Levent Gök ise kazanın nedeninin bir an önce açıklanması gerektiğini söyledi.

 

Levent Gök, "Olmaması gereken bir kazanın nasıl gerçekleştiğini gerçekten izah etmekte güçlük çekiliyor" dedi.

 

Kazayla ilgili olarak "gerçekten düşündürücü ve izaha muhtaç" ifadelerini kullanan Gök, "Son günlerde tren kazalarının giderek arttığı ülkemizde vatandaşlarımızın en güvenilir bir ulaşım aracı olarak seçtiği tren yolculuğuyla ilişkili kuşkuları bir an önce giderilmelidir" diye konuştu.

 

KAYNAK: BBC TÜRKÇE - FUNDANUR ÖZTÜRK

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha