• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Ankara'daki tren kazası: İhale koşulları tamamlanmadan işletmeye açmışlar

Ankara'daki tren kazası: İhale koşulları tamamlanmadan işletmeye açmışlar
0 0

Ankara’da Yüksek Hızlı Tren ile bir kılavuz lokomotifin çarpışmasıyla meydana gelen kazaya ilişkin üç kişi gözaltına alındı.

13 Aralık 2018 Perşembe 18:20

Birleşik Taşımacılık Sendikası’nın avukatı Ersin Albus, üç personelin gözaltına alınmasının AKP iktidarının yanlış ulaşım politikalarının üstünü örtme amacı taşıdığını söylüyor.

 

Dokuz kişinin yaşamını yitirdiği, 86 kişinin yaralandığı kazayla ilgili Cumhuriyet Savcılığının başlattığı soruşturmada jet hızıyla gözaltılar yaşandı. TCDD'de görevli hareket memuru S.Y, tren teşkil memuru (makasçı) O.Y. ve kontrolör E.E.E. hakkında gözaltı kararı verildi.

 

BTS’nin avukatı Ersin Albus, mevzuatı ve gözaltıları Artı Gerçek’e değerlendirdi, “İhale şartnamesindeki koşullar tamamlanmadan teslim alıp işletmeye açılmaması lazım. Bunu açmışlar” dedi.

 

Kazanın sinyalizasyon sisteminin olmamasından kaynaklandığını hatırlatan Albus, bununla ilgili kanunsal bir düzenleme olmadığını, kurumun kendi içinde emirlerle düzenlediğini anlattı.

 

Albus, şöyle devam etti:

 

“Yüksek Hızlı Tren işletiyorsanız bunun asgari koşulları var. Bunları yerine getirmeden treni işletmeye başlamışsınız. İlk olarak sinyalizasyon olması gerekir. Sinyal sisteminin merkezden komuta edildiği tren takip merkezi olması gerekiyor. Hava meydanlarındaki kuleler gibi demiryollarında da seyrin düzenlendiği, talimatlandırıldığı ve takip edildiği kumanda merkezleri vardır. Bu merkezde bir pano vardır. Panoda hangi tren, numarasıyla birlikte nerede, kaçıncı kilometrede, hangi istasyonda, hangi yoldan gidiyor görürsünüz. Siz Ankara’da trenin nereden nereye gittiğini kumanda merkezinde göremiyorsunuz. Böyle bir şey olabilir mi! Aynı yol üzerinde karşılıklı iki tren birbirine doğru geliyorsa, kumanda merkezi olmadığı için bunu görebilme şansı yok. Tren aynı yolda karşılıklı ilerliyor. Birisi Ankara’dan, birisi Sincan’dan yola çıkmış Marşendiz’e kadar gelmişler. Bunu görecek sistemi neden kurmadınız?”

 

Ulaştırma Bakanlığı’nın ‘Kontrol lokomotifinin o rayda olmaması gerekiyordu' açıklamasını da değerlendiren Avukat Albus, yüksek hızlı trenlerin çok riskli olduğuna dikkat çekti:

 

“Sabah tren sefere çıkmadan önce bir kılavuz lokomotif hızlı trenin geçeceği güzergahı kontrol eder. İstanbul’a gidiş yönünde gider, Ankara’ya dönüş yolunda döner. Sabah Konya’ya gidecek trenin de o kılavuz trenin gittiği yol üzerinden gitmesi gerekiyor. Her sabah oradan gidiyor zaten ama bu sabah oradan göndermemişler, ters yoldan göndermişler. Karşıdan kılavuz tren değil yüksek hızlı tren de gelebilirdi. İnsan hatasına bağlayamazsınız. Orada emniyet sistemleri kurmanız gerekiyor. Raylara döşenen bir malzeme vardır, trenlerde otomatik frenlemeyi sağlar. Trenin gittiği yol üzerinde başka bir tren varsa, karşıdan tren geliyorsa treni otomatik olarak durdurur. Yüksek hızlı trende bu emniyeti kullanmanız gerekir. Siz sinyalizasyon ve diğer emniyet sistemleri tamamlanmadan neden bunu işletmeye açıyorsunuz? İhale şartnamesi tamamlanmadan neden teslim alıp işletiyorsunuz? Bakanın, genel müdürün çalışanlara çıkışmasını esefle karşılıyorum.”

 

Avukat Albus, 'sorumlu kim' sorusuna ise şu yanıtı verdi:

 

“Sorumlu sistem. Demiryolu politikaları. İsim önemli değil. Bir, işletmeyi açanlar sorumludur. İki, liyakatsız atama yapanlar. Bu liyakatsız atamalar nedeniyle iç barış bozulmuştur. Üçüncüsü de demiryolu bürokratlarına siyasi iktidarın verdiği kuralsız talimatlar. ”

 

KAYNAK: ARTI GERÇEK - DERYA OKATAN

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha