• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Ankara Katliamı'ndaki IŞİD sanıklarından tehdit: Hepinizin sonu Ankara gibi olacak

Ankara Katliamı'ndaki IŞİD sanıklarından tehdit: Hepinizin sonu Ankara gibi olacak
0 0

Türkiyenin en büyük katliamının, Ankara Tren Garı patlamasının 3’üncü duruşması geride kalırken, sanık savunmalarına yansıyanlar dinleyenleri şoke ediyor.

10 Kasım 2016 Perşembe 13:29

BirGün'den Erk Acarer'in haberine göre; Türkiyenin en büyük katliamının, Ankara Tren Garı patlamasının 3’üncü duruşması geride kalırken, sanık savunmalarına yansıyanlar net bir durumu ortaya koyuyor. Sanıkların dosyalardan okuduğu 'hazırlanmış' ifadelerinin kopyala- yapıştır olduğu görülüyor.

'Fırıncı Yakup Şahin'in ifadesinin ardından yeğeni Hakan Şahin'in de anlattıkları önceden üzerinde konuşulmuş, mutabık kalınmış 'hazırlanmış bir kurguyu' gözler önüne seriyor.

Hakan Şahin tıpkı amcası gibi ifadesinde kod adı kullandığını inkâr ederek başlıyor. "Kaliam bombacılarını Ankara'ya götüren 27 AVH 70 plakayla üstüne kayıtlı aracı IŞİD'e tahsis etemedim" diyen Şahin, Ankara'ya da keşif amacıyla değil tedavi olmak için geldiğini söylüyor.

Katliam planlayıcılarından Halil İbrahim Durgun'dan para aldığını kendisine Ankara'da keşif yapması için yüklü miktarda ödeme yapıldığını reddediyor. Şahin'in ifadelerine ilginç satırlar da yansıyor: "Ben Müslüman'ım ama inancım bir örgütle ilişklendirilemez, Türkiye laik bir ülkedir!"

IŞİD sanıklarının kâğıttan okudukları savunmaları birbirine çok benziyor. Yakalandıktan sonraki ifadelerinin baskı altında alındığını aktarıyorlar. Hem kendilerini hem arkadaşlarını koruma altına alıp suçu hayatta olmayan IŞİD üyelerine yamamaya çalışıyorlar.

IŞİD örgütlenmeye devam ediyor

Oysa Yunus Durmaz'ın evinden çıkan belgeler ve Şahin'in ilk ifadesi birbirini tutuyor. Dikkat çekici en önemli konu IŞİD sanıklarının ifadelerinde teknik ibarelerin öne çıkması. Ankara Katliamı Davası avukatları "Bu ifadelerin içlerinden biri tarafından yazdırılmış olması muhtemel, bir senaryoya dayanıyor" diyor.

Yıldırım'ın ifadeleri IŞİD gerçeğiyle ilgili çarpıcı noktaları da ortaya koyuyor. Anlatılanlardan, Türkiye ve Antep'de IŞİD örgütlenmesinin aynı şekilde devam ettiği görülüyor. Dernekler isim değiştirip yollarına devam ediyor. Şahin; "2014 yılında gittiğim derneğin şimdi adı değişti. Medeniyetler Derneği oldu" diyor.

IŞİD'cilerin yüzsüzce gülümsemelerine, mahkeme salonunu provoke etmek için çaba gösterdiklerine tanık oluyoruz. Üstelik avukatları da aynı şekilde davranıyor. Sözgelimi IŞİD'in avukatlarından biri salona dönüp, 'Müvekkillerime katil denilmesinden rahatsızım" diyebiliyor.

Bütün sanıklar Genç Muhavvitler Derneği’ne gittiklerini söylüyor. Aslında bu bile, katliamla ilişkili olduklarını gösteriyor. Çünkü Yunus Durmaz tarafından Antep yapılanması için kurulan dernek, adeta IŞİD'in adam kaynağı ve toplanma yeri. Öte yandan bu derneğin bugün de faaliyetlerine devam ettiğini biliyoruz.

Yine Erdoğan’a gönderme

Bir diğer sanık Resul Demir de yine 'öğrenilmiş sanık kalıplarını' kullanıyor. İfadesinin bir bölümüne salonu çileden çıkaran sözler yansıyor: "Hakim Bey bana katil demesinler, Vallahi çok zoruma gidiyor. Sizi, mahkemeyi, Cumhurbaşkanı'nı dinlemiyorlar."Resul Demir'in çarpıcı ifadelerinden birisi ise son derece çarpıcı: "Failler dosyada yok!"

Elbette FETÖ!

Ankara Katliamı'nın bir başka sanığı, Yunus Durmaz'ın 19 yaşındaki kardeşi Hacı Ali Durmaz'ın söylediklerinden 'sülale boyu bir IŞİD'çi olduğu anlaşılıyor. 'Ankara' ile ilgisi olmadığını belirten Durmaz, "Bana bu iftirayı FETÖ atmış olabilir" diyor.

Önemli bir detay

Enes Plastik, IŞİD'in paravan şirketi olarak dikkat çekiyor. Halil İbrahim Durgun ve Yunus Durmaz gibi kendilerini patlarak ölen IŞİD üyeleri ile birlikte mahkemedeki sanıklarının bir bölümünün de şirketle organik bağları, ilişkileri bulunuyor. Sanıklar bunun 'ticari ilişkiler' olduğunu söylese de inandırıcılığı yok. Buradaki ilginç detay ise şu; şirketin tescil sahibi Deniz Duman ve onun gayriresmi ortağı Emre Sancılı'nın ifadelerine bile başvurulmaması.

0 0
İLGİLİ HABERLER
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha