• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Anket: İttifaksız seçim olsa MHP barajın altında kalıyor; halkın yüzde 57'si parlamenter sisteme dönmek istiyor

Anket: İttifaksız seçim olsa MHP barajın altında kalıyor; halkın yüzde 57'si parlamenter sisteme dönmek istiyor
0 0

AREA araştırma şirketi, Mayıs 2020 Türkiye siyasi gündem araştırmasının sonuçlarını yayınladı. Araştırmaya göre, bugün seçim olsa MHP yüzde 8 oy alırken, halkın yüzde 57’sinin güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönmek istediği belirtildi.

1 Haziran 2020 Pazartesi 21:22

AREA Araştırma Şirketi, mayıs ayında gerçekleştirdiği “Türkiye Siyasi Gündem Araştırması”nın sonuçlarını paylaştı.

 

Verilere göre "Türkiye’nin yönetim sistemi ile ilgili bir referandum yapılsa oy verme tercihiniz ne olurdu" sorusunu yanıtlayan vatandaşların yüzde 42,7’si Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini tercih ederken, yüzde 57,3’ü güçlendirilmiş parlamenter sistem istediklerini belitti.

 

"Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin genel olarak performansını nasıl buluyorsunuz" sorusuna yanıt veren vatandaşların yüzde 37,1’i sistemi başarılı bulduğunu belirtirken, yüzde 53,2’si başarısız olduğunu söyledi. Yüzde 9,7 ise sistemle ilgili görüş beyan etmedi.

 

“Bugün milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz” sorusunu yanıtlayan vatandaşların yüzde 39’u tercihini AKP’den yana kullanırken, yüzde 24,5’i tercihini Cumhuriyet Halk Partisinden, yüzde 12 ise İYİ Partiden, yüzde 10'u HDP’den yana kullandı. Milliyetçi Hareket Partisi, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi ise baraj altında kaldı.

 

ÇOĞUNLUK ERKEN SEÇİM İSTEMİYOR

 

Ankete katılan vatandaşların yüzde 33,3’ü erken seçimin gerekli olduğunu düşünürken, yüzde 58’i erken seçime gerek olmadığını belirtti.

 

"Hükümetin ekonomi politikasını nasıl buluyorsunuz" sorusunu yanıtlayan vatandaşların yüzde 33,8’i ekonomi politikalarını başarılı bulurken yüzde 58,4 ise AKP hükümetinin ekonomi politikalarının başarısız olduğunu söyledi. Fikir belirtmeyenlerin oranı ise yüzde 7,8’de kaldı.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha