• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Aracına belediye kamyonu çarptı, KHK'li diye sigorta parası ödenmedi

Aracına belediye kamyonu çarptı, KHK'li diye sigorta parası ödenmedi
0 0

Bursa’nın Osmangazi ilçesinde yaşayan Kemal Doğan’ın park halindeki arabasına belediyeye ait kamyon çarptı.

17 Ocak 2020 Cuma 22:27

Doğan, olay yerinde tutanak tuttuktan sonra aracını servise çekti. Kazada karşı taraf yüzde 100 haksız bulundu. Ancak karşı tarafın sigortası Doğan’a kaza bedelini yatırmadı.

 

Gazete Duvar'dan Hacı Bişkin'in haberine göre, kendisine neden ödeme yapılmadığını defalarca soran Doğan’a sigorta şirketi Aksigorta'dan, “OHAL sürecinde soruşturma geçirmişsiniz'' yanıtı verildi.

 

Benzer bir durumda KHK’li olduğu gerekçesiyle kaskodan kaza bedeli alamayan başka bir KHK’li için mahkeme geçtiğimiz günlerde paranın yasal faiziyle birlikte ödenmesine karar vermişti.

 

Haberde aktarılana göre Doğan, yaşadığı olayı şöyle anlatıyor:

 

“Bursa’da aracımı park ederken belediyenin kamyonu arabamın sol tarafına vurdu. Tutanak tuttuk. Exper karşı tarafı yüzde 100 suçlu buldu. Karşı tarafın sigortası Aksigorta, ‘OHAL kapsamında soruşturma geçirdiğiniz için ödemenizi karşılayamıyoruz’ dedi. Çok uğraştım. Sebebini anlatsınlar diye. Yazılı tebligat istedim onu da yapmadılar. Sigortanın hukuk birimini aradım, yine yanıt alamadım.”

 

Şirketten olumlu yanıt alamayan Doğan bu sefer de Tüketici Mahkemesi’nin yolunu tutmuş.

 

Burada kendisiyle ilgilenen memurun olumsuz yaklaşımından dolayı Doğan mahkemeye başvurmadan geri dönmüş.

 

Bunun nedenini ise şöyle anlatıyor:

 

“Tüketici Mahkemesi’ne gittim. Orada bulunan memur bana, ‘Siz niye böyle şeylere bulaştınız?’ diye sordu. Bu soruyu duyunca vazgeçtim her şeyden. Örneğin araba çarpsaydı ve ölseydik… Sırf soruşturma geçirdik diye bize hiçbir sosyal hak tanımayacaklardı. ‘Gömün gitsin’ diyeceklerdi. Tam bir sosyal soykırıma uğradık. Bunu ancak yaşayan bilir. Hiçbir hakkımızı savunamıyoruz.”

 

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Doğan’ın yaşadığı bu ihlali Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu.

 

Gergerlioğlu, Oktay’a, “Aksigorta Şirketi’nin OHAL kapsamında soruşturma geçiren yurttaşlara ödeme yapmadıklarını söylediği iddiaları doğru mudur? Eğer bu iddialar doğruysa OHAL kapsamında soruşturma geçiren bir kişinin sigorta şirketinden hakkını almasıyla ne ilgisi var?” sorusunu yöneltti.

 

Gergerlioğlu verdiği soru önergesinde ayrıca Oktay’ın şu 3 soruya yanıt vermesini de istedi:

 

– Tarafınıza bu konu hakkında ve buna benzer şikayetler ulaşmış mıdır? Ulaşmışsa akıbetleri ne durumdadır?

 

– Aksigorta Şirketi hakkında açılmış bir soruşturma var mıdır? Varsa hangi aşamadadır?

 

– Aksigorta Şirketi hakkındaki iddialar bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir?

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha