• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Arap Parlamentosu BM Güvenlik Konseyi'ni Türkiye'ye karşı 'acil eylem'e çağırdı

Arap Parlamentosu BM Güvenlik Konseyi'ni Türkiye'ye karşı 'acil eylem'e çağırdı
0 0

Arap Parlamentosu Başkanı Dr. Meşal bin Fahm El Salami, Türkiye'nin Irak'a yönelik saldırılarını durdurmak için Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'ne acil eylem çağrısında bulundu.

12 Ağustos 2020 Çarşamba 19:24

TSK’nin önceki gece Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki Irak Sınır Muhafızları’na yönelik gerçekleştirdiği SİHA saldırısında Irak Sınır Muhafızları (IBP) 2’inci Sınır Tümen Komutanı Muhammed Reşid Süleyman ile 2’inci Sınır Tümen Komutanlığına bağlı 3’üncü Birlik Komutanı Yarbay Zübeyir Hali Taceddin’in hayatını kaybetmesi, Yarbay Hüsameddin Abdurrahman Hasan ve bir askerin ise yaralanması Arap dünyasında Türkiye karşıtı tepkilere yol açtı.

 

Arap Parlamentosu Başkanı Dr. Meşal bin Fahm El Salami, Türkiye'nin Federe Kürdistan Bölgesi topraklarında düzenlediği operasyon ve bombardımanları kınadı.

 

El Salami, Türkiye’nin gerçekleştirdiği saldırıyı “Irak’ın egemenliğinin ve ayrıca uluslararası yasa ve tüzüklerin açık bir ihlali” olarak yorumladı.

 

Irak'a yönelik desteklediklerini açıklayan El Salami, Türkiye’nin saldırılarını durdurmak için Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'ne “acil eylem” çağrısında bulundu.

 

ARAP BİRLİĞİ’NDEN DE DESTEK GELDİ

 

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt da yaptığı açıklamada, “11 Ağustos günü Irak sınırındaki Sidakan bölgesinde Irak silahlı kuvvetlerinden iki subay ve bir askerin şehit edilmesiyle sonuçlanan Türk bombardımanını en sert biçimde kınıyoruz” dedi.

 

Bu saldırının “Irak’ın egemenliği, uluslararası hukuk ilke ve şartları ve iyi komşuluk ilkelerinin açık bir ihlali olduğunu” kaydeden Ebu Gayt, “Irak hükümetinin kendi topraklarına tekrarlanan Türk askeri saldırılarını durdurmak, ülkenin egemenliğini, güvenliğini ve istikrarını korumak için uluslararası alanda atacağı her adımı destekliyoruz” diye belirtti.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha