• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Araştırma: Facebook, Snapchat ve Instagram gibi platformlar yalnızlığı ve depresyonu körüklüyor

Araştırma: Facebook, Snapchat ve Instagram gibi platformlar yalnızlığı ve depresyonu körüklüyor
0 0

Facebook, SnapChat ve Instagram gibi sosyal medya platformlarının insanları yalnızlığa ve depresyona sürüklediği artık sadece bir iddia değil.

12 Kasım 2018 Pazartesi 23:18

Bu alanda yapılan ilk kapsamlı araştırma sosyal medyaya fazla vakit harcamanın ruh sağlığını olumsuz etkilediğini ortaya koydu.

 

Journal of Social and Clinical Psychology'de yayınlanan araştırmada, "Sosyal medya kullanımını kısıtlayanların yalnızlık hislerinde ve depresyon seviyelerinde, alışkanlıklarını değiştirmeyenlere oranla önemli ölçüde azalma gözlemlendi. Her iki grupta da kaygı ve huzursuzluk duygularında azalma olmasıysa, sosyal medyaya ne kadar vakit ayrıldığının bireysel olarak gözlemlenmesinin faydalı olduğuna işaret etmektedir" denildi.

 

Pensilvanya Üniversitesi Psikoloji Bölümünün yürüttüğü araştırmada, 143 öğrencinin sosyal medya alışkanlıkları 4 hafta boyunca takip edildi. İlk hafta tüm katılımcıların telefon uygulamalarına harcadıkları zamanla ruh halleri gözlemlendi. Kalan haftalarda ise kullanıcılar arasından bir grup Snapchat, Instagram ve Facebook uygulamalarına günde sadece 10 dakika ayırırken diğerlerinden ise normal alışkanlıklarına devam etmesi istendi. Katılımcıların her gün sosyal medyaya ne kadar vakit ayırdıkları ise İphone üzerinden, pil kullanım bilgilerine bakılarak takip edildi.

 

Araştırma ekibi, sosyal ağlara ayrılan vaktin kısaltılmasının insan sağlığına önemli ölçüde olumlu yansıyacağını söylüyor ve günlük 30 dakika ile sınırlandırılmasını tavsiye ediyor.

 

KAYNAK: EURONEWS

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha