• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

"Askerden kadın tutuklulara ölüm tehdidi" iddiası

0 0

Burhaniye T Tipi Kapalı Cezaevi'nde kalan Figen Şahin, hastaneye sevk edilirken askerler tarafından "Sizin üstünüze şarjörü boşaltacağız, size kurşunlar yağdıracağız” diye tehdit edildiklerini aktardı.

16 Ekim 2018 Salı 01:49

Balıkesir Burhaniye T Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu olan Figen Şahin, cezaevinde yaşadıkları hak ihlallerini ailesi aracılığıyla kamuoyuna aktardı.

 

Şahin'in ablası Nirgül Turhal, kadın tutukluların sürekli tehdit edildiğini belirterek, hastaneye götürüldüğü sırada askerler tarafından hakaretlere maruz kaldıklarını söyledi.

 

‘ÜSTÜNÜZE ŞARJÖRÜ BOŞALTIRIZ’

 

Kardeşinin dişlerindeki problemden kaynaklı hastaneye gittiği esnada hakaretlere maruz kaldığını belirten Turhal, kardeşinin kendisine aktardıklarını söyle dile getirdi:

 

“Bizi hastaneye götüren askerler bizi tehdit etti. Biz küfürleri ve tehditleri komutanlarına söyledik ama onlar da bir şey demedi. Askerler bu durumu görerek daha fazla hakaret etmeye devam etti. Askerler bize ‘Sizin üstünüze şarjörü boşaltacağız. Size kurşunlar yağdıracağız. En son size gerekeni yapacağız. Sizler elimizde kalacaksınız. Görün bakın size neler yapacağız. Kafalarına sıkalım nasılsa kimse bizden bilmez. Kürtler bunları hak ediyorlar. Kürtlere gerekeni yapalım. Burhaniye Cezaevi'nde görev yapan bütün Kürt askerlerini bile öldürelim’ diye tehdit edildik.4 saat boyunca biz bu hakaretlere maruz kaldık. Hastaneden çıktıktan sonra cezaevine dönünceye kadar tehditler devam etti.”

 

AİLE İHD'YE BAŞVURACAK

 

Yaşananlara sessiz kalmayacaklarını söyleyen Turhal, konuya ilişkin İnsan Hakları Derneği'ne (İHD) başvuruda bulunacaklarını söyledi. Turhal yaşananlara, “Onur kırıcı hakaretleri kabul etmiyoruz. Tutukluların elleri, kolları zaten bağlı, dört duvar arasında mahkumlar. Artık yeter, insanlık dışı uygulamaları kabul etmiyoruz” sözleriyle tepki gösterdi.

 

CEZAEVİ: SEVK JANDARMAYA AİTTİR

 

Konuya dair telefon ile görüşülen Burhaniye Cezaevi yetkilileri ise “Tutukluların eğer bir rahatsızlıkları var ise savcılığa şikayet etsinler. Sevk esnası bölge jandarma komutanlığına aittir. Bizim bir ilgimiz yok” yanıtını verdi.

 

KAYNAK: MEZOPOTAMYA AJANSI

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha