• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Askerlik süresini altı aya indiren madde kabul edildi

Askerlik süresini altı aya indiren madde kabul edildi
0 0

TBMM Genel Kurulu'nda, 'Askeralma Kanunu'nu teklifinde askerlik süresini altı aya indiren madde kabul edildi.

18 Haziran 2019 Salı 23:42

Genel Kurul'da 'Askeralma Kanunu'nun iki maddesi de geçen hafta kabul edilmişti.

 

Bugün kabul edilen madde ile birlikte "Hizmet süresi erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 aydır. Hizmet sürelerini ihtiyaca göre bir katına kadar artırmaya veya yarısına kadar azaltmaya Cumhurbaşkanınca karar verilebilir" şeklindeki fıkraya "Bu şekilde belirlenen hizmet süresi 6 aydan az olamaz" hükmü eklendi.

 

Teklifin kabul edilen maddelerine göre, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her erkek askerlik hizmeti yapmaya mecbur olacak, askerlik hizmeti yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak yerine getirilecek.

 

Savaş veya savaşı gerektirecek bir durumun baş göstermesi halinde, bu kanuna tabi yükümlülerin askerlik hizmetini yerine getirmek üzere silah altına alınmalarının esasları Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek.

 

Erbaş ve erlerden istekli olanlar, sıralı disiplin amirlerinin olumlu değerlendirmesiyle terhise hak kazandığı tarihten itibaren Milli Savunma Bakanlığınca uygun görülecek sayıda ve 6 ay süreyle sınırlı olmak üzere askerlik hizmetine devam edecek, bu sürenin sonunda terhis edilecek.

 

Kanun teklifi hakkındaki görüşmeler TBMM Genel Kurulu'nda devam ediyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha