• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

AST raporu: Türkiye’deki işkence failleri ve işledikleri suçlar

AST raporu: Türkiye’deki işkence failleri ve işledikleri suçlar
0 0

İnsan hakları kuruluşu AST (Advocates of Silenced Turkey) raportörleri Türkiye'deki işkence failleri ve işkenceyi savunanların isimlerinin de yer aldığı 52 sayfalık kapsamlı bir rapor hazırladı.

26 Kasım 2020 Perşembe 16:57

İşkencenin devlet eliyle meşrulaştırıldığına dikkat çeken raporda mağdur ve tanık ifadeleri yer aldı.

 

Rapor, benzeri eylemler sonrası haklarında soruşturma ya da dava açılan işkencecilerin cezasızlıkla, hatta terfilerle nasıl ödüllendirildiklerini ve görevlerine nasıl devam ettiklerini ortaya koyuyor.

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, dönemin TBMM Cezaevi Alt Komisyonu Başkanı Mehmet Metiner, gibi isimlerinde de işkenceden direkt sorumlu olduğunu belirten raporda yer alan bazı isimler şu şekilde:

 

Ali Baştürk, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Vekili:  Baştürk imzasıyla “Gizli” olarak 81 ildeki tüm birimlere gönderilen talimat yazısında, Avrupa Konseyi İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi’nin (CPT) spontane ziyaret gerçekleştirebileceği, bu yüzden de gözaltı yerlerinin uygun hale getirilmesi, kötü muamele görüntülerinin heyete yansımaması istendi.

 

Eşref Aktaş, Trabzon Cumhuriyet Savcısı: Aktaş, işkence suçunu örten kararıyla aynı zamanda işkence suçunu işleyen polislere cesaret verdi.

 

Oktay Kapsız, Emniyet Müdürü: İstanbul Asayiş Şube nezarethanesinde işkence yaparak Murat Konuş isimli zanlıyı gözaltında öldürdüğü tespit edilen ve mahkeme kararıyla da müebbet hapis cezasına çarptırılan Emniyet Müdürü Oktay Kapsız, tutuklanmadığı gibi görevlerine devam etmiştir. 

 

Raportörlerin tespitlerine göre hazırlanan listede sadece güvenlik görevlileri bulunmuyor. Toplam 48 kişinin isminin yer aldığı raporda bunun yanısıra doktorlar, yargı mensupları, hükümet yetkilileri, siyasetçiler, gazeteciler ve hatta işkenceye katılan sivil şahıslar da listeleniyor. 

 

Raporun sonuç kısmında ise şu ifadeler yer aldı:

 

“Türkiye’de işkence ve kötü muamele suçu özellikle 15 Temmuz 2016 tarihli askeri darbe girişimi sonrası sistematik hale dönüşmüştür. AKP hükümeti, AB uyum yasaları kapsamında insan haklarını korumaya yönelik yürürlüğe koyduğu yasaları, Anayasa ve Türk Ceza Kanunu hükümlerini, altına imza attığı uluslararası sözleşmeleri, AİHM içtihatlarını askıya almıştır. “

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha