• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Atatürk Havalimanı'nda Avusturya yolcularına köpekli arama

Atatürk Havalimanı'nda Avusturya yolcularına köpekli arama
0 0

Avusturya’da Türkiye’ye gitmeye hazırlanan yolcuların, Viyana Havalimanı’nda köpeklerle arandığının ortaya çıkmasının ardından Atatürk Havalimanı’nda da Viyana’ya gidecek Avusturya vatandaşlarının çantaları köpeklerle kontrol edildi.

20 Ekim 2017 Cuma 19:55

Uygulamaya akşam saatlerinde Viyana’ya gidecek uçağa binen yolculardan başlandı. Avusturya vatandaşı yolcular pasaport işlemlerinin ardından köpekli aramadan geçti. Diğer ülkelerin vatandaşları bu uygulamadan muaf tutuldu.

 

DIŞİŞLERİ: GÜMRÜK MUHAFIZLARININ UYARILMASI TALEP EDİLDİ

 

Öte yandan Türk Dışişleri Bakanlığı, konuya ilişkin olarak şu açıklamayı yaptı:

 

"Viyana Schwechat Havalimanında bir gümrük memurunun uçağa alınmak üzere salonda bekleyen THY yolcularının üstlerini ve eşyalarını bir polis köpeğine koklattırmasına ilişkin bazı görüntülerin sosyal medyada yer aldığı görülmüştür.  Bunun üzerine, aynı gece Viyana Başkonsolosluğumuzca havaalanına gidilerek, inceleme yapılmıştır. Bu tür aramaların, ihbar yapılması üzerine ve nadiren, tüm havayollarını kapsayacak şekilde yapıldığı öğrenilmiştir. Ayrıca, Viyana Büyükelçiliğimizce, Avusturya Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimde bulunularak, görüntülerdeki uygunsuz kontrol şekline dikkat çekilmiş ve ilgili Avusturya makamlarının, bilhassa da gümrük muhafaza memurlarının uyarılmaları talep edilmiştir. Avusturya makamları bu tür kontrollerde daha hassas davranacaklarını taahhüt etmişlerdir."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha