• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Avrupa Konseyi Sözcüsü Holtgen: Bütün ülkeler mahkemenin kararlarına bağlıdır

Avrupa Konseyi Sözcüsü Holtgen: Bütün ülkeler mahkemenin kararlarına bağlıdır
0 0

Tayyip Erdoğan'ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) eski HDP eş genel başkanı Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılmasına yönelik verdiği karara "Bizi bağlamaz" demesi tartışma konusu oldu.

20 Kasım 2018 Salı 23:08

Avrupa Birliği'nin organlarından biri olan Avrupa Konseyi'nin genel sekreterlik sözcüsü Daniel Holtgen, mahkemenin Demirtaş ile ilgili aldığı kararın Türkiye'yi bağlayacağını belirtti.

 

Holtgen, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, "Anlaşmanın 46. maddesine göre bütün ülkeler mahkemenin kararlarına bağlıdır" yazdı.

 

Holtgen'in paylaşımının altına akademisyen ve yazar Yaman Akdeniz, "Avrupa Bakanlar Konseyi AİHM'in aldığı kararların icra edilmesinden sorumludur. Eğer Türk yargısı Demitaş'ı serbest bırakmazsa Bakanlar Konseyi bunu takip edecektir, her ne kadar yavaş olsa da" yazdı.

 

Tayyip Erdoğan, AİHM'in Selahattin Demirtaş ile ilgili kararı için "AİHM'in verdiği kararlar bizi bağlamaz. AİHM'in bugüne kadar biliyorsunuz terör örgütüyle ilgili verdiği birçok karar var. Hepsi de aleyhedir. Onun karşılığında bizim de yapabileceğimiz birçok şeyler vardır. Biz karşı hamlemizi yaparız, işi bitiririz. Terörü gelip de Türkiye'de dizginleyen hiçbir zaman AİHM olmadı. Terör devam etti. Yine aynı şekilde şu anda terör devam ediyor. Faturasını, bedelini ödeyen Türk halkı" demişti.

 

KAYNAK: SPUTNİK

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha