• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Avrupa Konseyi, Türkiye’ye ‘denetim ve Kavala davası için’ raportör gönderiyor

Avrupa Konseyi, Türkiye’ye ‘denetim ve Kavala davası için’ raportör gönderiyor
0 0

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM), 18-20 Mayıs’ta İstanbul ve Ankara’da temas ve incelemelerde bulunmak üzere iki raportörünü gönderiyor.

16 Mayıs 2022 Pazartesi 13:18

Raportörlerin, AKPM’nin Türkiye hakkında yürüttüğü denetim süreci ve Osman Kavala’nın ceza aldığı Gezi davasına ilişkin görüşmeler yürütmesi öngörülüyor.

 

Gezi Parkı eylemlerini finanse ve organize etmekle suçlanan sanıkların yargılandığı davada Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet, Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ali Ekmekçi’ye 18’er yıl hapis cezası verilmişti. 

 

Avrupa Konseyi’nin siyasi organı bakanlar komitesi, Kavala’nın AİHM kararına rağmen serbest bırakılmaması nedeniyle Türkiye aleyhine aralık başında başlattığı ‘ihlal prosedürü’nde ikinci aşamaya şubatta geçmişti.

 

Bu sebeple temaslar, ihlal süreci açısından da önem taşıyor.

 

BBC Türkçe’nin haberine göre Britanyalı parlamenter John Howell ve Letonyalı parlamenter Boris Cilevis, 18-20 Mayıs günlerinde İstanbul ve Ankara’da olacak.

 

Resmi ziyaret iptal edilmişti

 

AKPM’nin atadığı iki raportör, düzenli aralıklarla Ankara’daki temaslarla denetim sürecine ilişkin atılan ve atılacak adımları ele alıyor. Aslında Howell ve Cilevis, aynı görev kapsamında 24-25 Mayıs’ta Ankara’da resmi temaslarda bulunacaktı ancak Kavala kararının açıklanması üzerine bu ziyaret iptal edildi. Böylece AKPM, Türkiye’nin siyasi denetimden çıkmasına ilişkin diyalog sürecini devam ettirmeyeceği mesajını vermiş oldu.

 

Bunun yerine raportörleri daha çok Kavala davasını incelemek üzere Türkiye’ye gönderen AKPM Başkanı Tiny Cox, iş insanına verilen cezayı ‘şok edici’ olarak nitelerken Bakanlar Komitesi’nin ihlal prosedürünün işlediği uyarısında bulunmuştu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha