• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Avukat Kara anlatıyor; LGBTİ'ler ayrımcılığa karşı haklarını nasıl savunabilir?

Avukat Kara anlatıyor; LGBTİ'ler ayrımcılığa karşı haklarını nasıl savunabilir?
0 0

İstanbul Barosu avukatlarından Oğuz Kara, LGBTİ'lerin uğrayabileceği ayrımcılığa karşı kanunen hakkını nasıl savunabileceğini anlattı.

16 Aralık 2018 Pazar 13:14

Avukat Oğuz Kara, Gzone dergisine LGBTİ’lerin haklarını hukuken nasıl savunabileceğini anlattı. Kara’nın açıklamalarından bir kısım şöyle:

 

LGBT bireylerin Türk Ceza Kanunu’nda ne gibi hakları var? Bu tip ayrımcılıkla karşılaştıklarında bunun ayrımcılık olduğunun adını nasıl koyacağız?

 

LGBTİ bireyler için özel olarak düzenlenmiş bir kanunumuz yok. Anayasa ve Türk Ceza Kanunu cinsiyet, cinsel yönelim ayrımı yapmaksızın herkes için aynı hükümleri içeriyor.

 

Hatta Anayasa’nın 10. maddesi eşitlik ilkesini içeriyor. Maddenin ilk fıkrası “Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefî inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir” diyor. İçerisinde cinsel yönelim teriminin de olması isterdik, ancak, “ve benzeri” diyerek içeriği geniş tutuyor.

Diğer sorunuza gelirsek, kişi ayrımcılıkla karşılaştığında, ayrımcılığın ortaya çıktığı olaya göre hareket etmeli. Örneğin, cinsel yönelimi konusunda hakarete uğrayan kişi ve/veya özel hayatı deşifre edilen kişi Türk Ceza Kanunu kapsamında savcılığa başvurabilir. Maddi ve manevi zararı varsa tazminat davası açabilir. İşyerinde işveren tarafından ayrımcılığa uğrayan kişi İş Kanunu’nun 5. maddesi kapsamında iş hukuku anlamında hakkını arayabilir. İş Kanununun bu maddesi işverenin ayrımcılık yapmasını kesinlikle yasaklıyor.

 

Bu cezalar genelde teoride olsa da pratikte uygulanabiliyor mu?

 

Esasında yargı organlarına bağlı ne yazık ki. Kimi savcı ve hakimler “insan hakları” konusunda çok daha bilinçli olup, teoride olan bu mevzuat hükümlerini uygularken, kimi özellikle soruşturma dosyalarında sonuç almakta zorlanıyoruz.

Ancak, şahsi görüşüm, öncellikle başta polis olmak üzere, kolluk kuvvetlerinin insan hakları ve ayrımcılık üzerine özel bir eğitime tabi tutulması. Gözlemlerime göre, Türkiye’de yaşayan Suriyeliler, LGBTİ bireyler, seks işçileri hoş olmayan tavır ve davranışlara maruz kalıyorlar.

 

Ayrımcılığa uğrayan kişilere tavsiyeniz nedir?

 

Hakkınızı arayın. Sistemden dem vurup kendi kendinizi sabote etmeyin. Sistem ve hak arama mekanizması, siz bu yola başvurdukça ve pes etmedikçe gelişecek.

 


Söyleşinin tamamını okumak için tıklayın.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha