• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Aydın Engin: Bir çekmece dolusu ‘görülmüştür’ damgalı ‘mapusane’ mektubu

Aydın Engin: Bir çekmece dolusu ‘görülmüştür’ damgalı ‘mapusane’ mektubu
0 0

Cumhuriyet gazetesinde yaşanan yönetim değişikliği sonrası istifa eden yazarlardan biri de Aydın Engin’di. T24’te yazmaya başlayan Engin, bugünkü köşesinde kendisine cezaevlerinden gönderilen mektupları yazdı.

19 Ekim 2018 Cuma 14:44

Aydın Engin “Bir çekmece dolusu ‘mapusane’ mektubu” başlıklı yazısına, “Kocaman bir çekmeceden söz ediyorum. Cumhuriyet defterini kapatıp masamı topladığımda yanımda getirdiğim ve kocaman bir çekmeceyi dolduran 'mapusane' mektuplarından… Onları ne yapacağım?” sözleriyle başlıyor.

 

Mektuplar ülkenin dört köşesindeki hapishanelerden, zarflarının üstünde “görülmüştür” damgasıyla kendisine ulaşan “direnç ve acı çığlıklar” olarak tanımlayan Engin, şöyle devam ediyor:

 

“Dört duvar ardında dik durmayı başaran genç erkek ve kadınların mektuplarıdır. Kan tükürüp kızılcık şerbeti içtim diyenlerin, diyebilenlerin sesidir. 'Sesimiz olun' dileği ile yollanmışlardır.

 

Onlar bana emanettir.

 

Atamam…

 

Gel gör ki bu ülkenin hapishanelerine basılı gazete bile zor giriyor. Girecek gazeteyi okuyacak olanlar değil, hapishane yönetimleri karar veriyor. İnternet gazeteleri ile onlara ulaşmak mümkün değil. Seslerine ses verdiğimi, verdiğimizi onlara göstermek mümkün değil.”

 

Birkaç mektupla ilgili bilgiler paylaşan Engin, sözü tam bir yıldır tutuklu bulunan ve hakkında bir iddianame bile düzenlenmeyen aktivist Osman Kavala’nın durumuna getiriyor:

 

“Savcı ciddiye alınacak bir suç bulup bir iddianame bile yazmadı, yazamadı.

 

Suçları yazı yazmaktan ibaret ünlü ünsüz, kadın erkek, nice meslektaş hapishanelerde volta atıyor. Kimileri ömür boyu ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkûm edildiler ve Yargıtay’daki, Anayasa Mahkemesi’ndeki  'çok yüksek' yargıçların hiç acelesi yok. Nasıl olsa hapiste olan kendileri değil. Zaten devletin tepelerinden ve en tepesinden henüz bir işaret fişeği de çakılmadı.”

 

Engin yazısını “Hayır, olmayacak… Bu yazıyı Türkiye’de 2018 sonbaharında yargının durumu, devletin manevi şahsiyeti (ne demekse artık) üstüne suç işlemeden noktalamak mümkün değil. İyisi mi susuyorum. Tıka basa 'mapusane mektupları' ile dolu çekmeceyi ise bugünlere tanıklık etsinler diye gözüm gibi saklıyorum” sözleriyle tamamlıyor.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha