• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Aydın Engin: Erdoğan’ı tutsak aldılar, devlet barıştan yana olmadığını gösterdi

Aydın Engin: Erdoğan’ı tutsak aldılar, devlet barıştan yana olmadığını gösterdi
0 0

Öcalan’ın “Çözüm için hazırım” dediği bir zamanda devleti yönetenlerin kayyum atayarak bu işi ciddiye almadığını söyleyen Yazar Aydın Engin, devletin barış çağrılarına "Sindireceğiz, saldıracağız, bastıracağız" yanıtını verdiğini söyledi.

22 Ağustos 2019 Perşembe 15:18

Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir belediye başkanlarının görevden alınıp, yerlerine kayyım atanmasına tepkiler devam ediyor. 

 

HDP milletvekilleri, “Canımız pahasına da olsa alanlarda olacağız” derken muhalefet kanadı, sessiz kalmakla eleştiriliyor.

 

Kürt siyasetini yıllardır yakından takip eden gazeteci-yazar Aydın Engin, kayyım atamalarıyla birlikte devleti yönetenlerin barışçıl bir çözümden yana olmadığını gösterdiğini söylüyor.

 

Mezopotamya Ajansı’na konuşan Engin, 31 Mart seçimlerden önce de HDP’nin 96 belediyesine kayyım atandığını hatırlatıyor.

 

Ancak Engin’e göre, 19 Ağustos’taki kayyım ataması diğer kayyım atamalarından farklı... 

 

“Kayyım atanan üç kent Kürt siyasal hareketi için de Türkiye içinde sembolik değeri çok yüksek kentlerdir” diyen Engin, “Oralarda HDP’nin kazanmış olması AKP’nin Kürdistan üzerinde sürdürdüğü siyasetin tutmadığını, halkta karşılığını bulamadığını gösteriyor. Çünkü kayyımlardan sonra oralarda yüzde 55, yüzde 60, yüzde 63 gibi oranlarla belediyeler geri kazanılmıştır. Dolayısıyla AKP’nin attığı bu adım daha farklı bir düzeye sıçradığımızın göstergesidir” görüşünü dile getiriyor.
 

AKP’nin artık "Müslüman olan herkes bizdendir” ilişiğini tümüyle terk edip Türk milliyetçiliği üstünde buluştuğunu dile getiren Engin, sözlerini şöyle sürdürüyor:

 

“Burada Devlet Bahçeli’yi bile aşan, devletin derinliklerinde oldum bittim sahibi ve Türk milliyetçiliğini savunan Kürt halkını sürekli olarak isyan etmeye, Türkiye’yi bölmeye hazır olarak gören güçlerin bir ittifakı var. Kimilerine göre Tayyip Erdoğan bunlarla buluştu. Ama bana sorarsanız bunlar Erdoğan’ı tutsak aldı. Erdoğan’ın politikalarını artık bunlar tayin ediyor. Yeni bir evreye sıçradı derken bunu kastediyorum. Yine bazı kesimler de bu adımın Suriye’de atılacak adımların bir hazırlığı gibi yorumluyorlar. Ben buna pek katılmıyorum. Suriye’de o öngörülen adımların atılamayacağı görünüyor.”

 

Engin, “Bu durum demokrasinin ırzına geçilmesinin son aşamasıdır” derken, “Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Adana’da seçim kazanmayı bir demokrasi zaferi olarak görenlerin Kürdistan bölgesindeki kayyum atamaları da demokrasiye karşı yönelmiş somut bir saldırı olarak görmesi gerekir. Bugüne kadar millet ittifakının parçası olduğunu söyleyen İYİ Parti’den ses soluk çıkmadı. Bu beni şaşırtmıyor ama CHP’den de mızmız sesler dışında parti olarak örgütsel bir açıklama gelmedi” eleştirisini yöneltiyor.

 

Engin, PKK lideri Öcalan’ın “Kürt sorununda çözüm için hazırım” dediği bir zamanda devleti yönetenlerin kayyım atayarak bunu ciddiye almadığını düşünüyor ve ekliyor:

 

“Devleti yönetenler Kürt sorununun barışçıl yollarla çözme çağrılarına ‘Hayır, biz artık bu işi barışçıl bir çözüme ulaştırmak için değil askeri bir çözümle halledeceğiz. Bunu bir devlet zorbalığıyla çözeceğiz. Sindireceğiz, saldıracağız, bastıracağız’ demeye çalışıyor. Bu şekilde Kürt siyasal hareketine ‘Barışçıl çözüm beklentiniz beyhude’ demiş oldular.”

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha