• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Aydınlık yazarı İsmet Özçelik: Ekonomi küçülürse oy da küçülür

Aydınlık yazarı İsmet Özçelik: Ekonomi küçülürse oy da küçülür
0 0

Ekonomideki daralmanın 31 Mart'taki yerel seçimlere olası etkileri üzerine yapılan yorumlar, ekonomik açıdan ağır bir yük altında ezilen seçmenin de iktidar partisinden kaçacağı öngörülerini güçlendiriyor.

12 Aralık 2018 Çarşamba 15:50

Aydınlık Gazetesi yazarı İsmet Özçelik, yaz aylarında ekonomiyi bekleyen fırtına konusunda yapılan uyarıların o günlerde abartılı bulunduğunu ancak şimdi faturanın ödendiğini belirtiyor.

 

TÜİK'in açıkladığı yüzde 1.6'lık büyüme oranına dikkat çeken Özçelik, gerçek büyümenin bu rakamın da altında olduğunu iddia ediyor ve ortaya çıkan tabloyu çakılma olarak yorumluyor. 

 

Büyümenin artıda olmasının nedeninin devlet olduğuna değinen Özçelik, "1,6’nın, 0,9’u devlet harcamalarından. Halkın tüketimi azalıyor. İmalat sanayi büyümesi daha da aşağılarda: 0,6. İnşaat sektörü ise göçmüş:-5,3" verilerinin ardından yazısını şöyle sürdürüyor:

 

"Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış veriler vahim. Bırakalım artışı -1,1 daralma var. Genel bir değerlendirme yapacak olursak; Büyüme değil, “çakılma” sözkonusu.

 

Hazine ve Maliye Bakanı “En kötüsünü atlattık” demişti. Biz ise “ekonomide torbadan tavşan çıkmaz” uyarısı yapmıştık. Veriler bakanı değil, bizi doğruladı. Ekonomide “en kötüsü” yeni başladı. İnşaat sektörü zorda. Piyasalar durdu. Vatandaş tüketemez oldu. Zincirleme sıkıntı büyüyor.

 

Hükümet seçim öncesi çaresiz. Attığı adımlar krizi daha da tetikleyecek cinsten. Seçim ekonomisi için hazırlık yapılıyor. Ama iş o kadar kolay değil. Büyüme rakamları ile seçim sonuçları ilişkili. Büyüme yüksekse iktidarın oyları da yükseliyor. Büyüme düşükse oylar düşüyor. 2009 seçimlerinde büyüme eksideydi. AKP oyları yüzde 40’ın altına düştü. AKP’nin 31 Mart seçimleri için kabusu da bu. Son 5 aylık kayıp ortada."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha