• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Babacan: 'AKP üyeliğini bırakanlar tehdit ediliyor'

Babacan: 'AKP üyeliğini bırakanlar tehdit ediliyor'
0 0

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Halk TV'de katıldığı programda kendi bakanlığı döneminde yaşanan kimi olayları, Varlık Fonu'na karşı çıkışını, büyükelçi atamalaını ve AKP üyeliğinden çıkanların yaşadıklarını anlattı.

21 Kasım 2020 Cumartesi 13:27

Babacan kendisinin ayrılmasından sonra AKP üyeliğinden çıkan kişiler olduğunu, partinin bu noktadan sonra üyeliği bırakanları izlemeye aldığını kaydetti. 

 

Babacan, AKP'nin yeni üye kazanmak için izlediği yolları da eleştirerek, "İktidar partisinin bu üyelik durumu çok farklı. Üye kampanyalarında enteresan metotlar uyguluyorlar. Diyorlar ki ‘üye olun külliyede bir gün geçirin’ gibi ya da üye olun üye kartı olunca daha kolay iş bulacakları gibi bir algı oluşturuluyor. Ben AKP’den ayrıldıktan sonra, üyelikten ayrılan her bir kişi il, il, ilçe, ilçe takip ediliyor. Ben ayrıldıktan sonra AKP’nin üye sayısında düşüşler oldu. Sonra kampanyalarla o sayıyı yine yükselttiler. Şu da var tehditte oluyor. Üyelikten ayrılan insanlara mutlaka bir telefon gidiyor ‘ne oldu, niye ayrıldınız?’ gibi hele küçük yerlerde devletin her türlü unsuru, gücü var. Bizim için önemli olan kalpten kalbe oluşturduğumuz bir bağ" ifadelerini kullandı.

 

 

Kendisinin Hazine'den sorumlu Başbakan Yardımcısı olduğu dönemde Varlık Fonu'nun kurulmasına karşı çıktığını, kendisine yurtdışına çıkması ve imzayı bakan yardımcısının atması önerildiğini kaydeden Ali Babacan yaşananları, "Varlık  Fonu konusunda çok baskı yapıldı. Ben Hazine’den sorumluydum Başbakan Yardımcısıydım. Fakat ben itiraz ettiğim için, ben onay vermediğim için o fon kurulamadı. Çünkü sorumluluk alanım. Ben itiraz ederken yapmaları mümkün değil. Bir konuda  dendi ki bana ‘madem sen imzalamıyorsun yurt dışına çık bir vekil bakan olsun o vekil bakan imzalasın’ denildi. Ben yurt dışına çıkmadım o iş olmadı" şeklinde anlattı.

 

Babacan Dışişleri Bakanlığı dönemindeki büyükelçi atamalarıyla da ilgili olarak, "Devlet yönetiminde iyi stratejilerin üretilmesi gerekir. Benim Dışişleri Bakanlığı dönemimde her konu işin uzmanına danışılırdı. Ben kendi dönemimde bakanlık dışından Büyükelçi atanmasına izin vermedim. Çok baskı geldi bana, çok isim getirdiler. ‘Kesinlikle böyle bir şey olmaz’ dedim. Ancak bir kriterler listesi oluştururuz, bir Büyükelçide aranacak vasıfları yazarız, bunu bir mevzuat haline getiririz, ancak ve ancak o kurala uyan kişileri Büyükelçi yapabiliriz. Ben ayrıldıktan sonra hemen bir kaç hafta sonra başladı uygulama. Şu anda meslekten gelmeyen çok sayıda Büyükelçi ataması var. Biz parti yönetmeliğimizden devletin işe almada kullandığı mülakat yöntemini kaldırdık. Objektif kriterlere göre belirlenmiş sınavlarla eleman alımı yapacağız. Parti üyesi olmak işe alımda kriter olmamalı" dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha