• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Babacan 'Sosyal Koruma ve Güvenlik Sistemi'ni açıkladı: Sosyal yardımları tek bir merkezde toplayacağız

Babacan 'Sosyal Koruma ve Güvenlik Sistemi'ni açıkladı: Sosyal yardımları tek bir merkezde toplayacağız
0 0

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, "Merkezi sistemle ihtiyaç sahiplerini devlet olarak biz belirleyeceğiz. Aile hekimliği sistemi gibi, oluşturacağımız networkle, her bir aileden sorumlu bir sosyal destek uzmanımız olacak" diye konuştu.

14 Eylül 2021 Salı 17:58

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, sosyal politikalar alanındaki 90 ve 360 günlük eylem planını açıkladı.

 

Vatandaşların geleceği açısından, doğru sosyal politikaların önemine işaret eden Babacan, bu kapsamda hazırladıkları üçüncü eylem planının, 43 maddeden oluştuğunu kaydetti.

 

Babacan, "Hedeflediğimiz Türkiye'de, tek bir ailenin bile yoksulluğun pençesinde yaşamaması asıl ilkemizdir. Bu nedenle yoksul yurttaşlarımıza asgari gelir desteği sağlama sözünü şimdiden veriyoruz." dedi.

 

"İktidar değişirse yardımlardan mahrum kalırsınız." dedikodusunun asılsız bir şaiyadan başka bir şey olmadığını aktaran Babacan, "Bunu, fısıltı gazetesiyle şu andaki iktidar sürekli yapıyor, 'Bak biz gidersek yardımlar biter.' diye. Asla, tam tersine, daha adil ve daha güçlü sosyal destek ve sosyal yardım programını biz uygularız." değerlendirmesini yaptı.

 

 

"Her bir aileden sorumlu bir sosyal destek uzmanımız olacak"

 

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, kimsenin sosyal yardıma bağımlı bir hayat sürdürmesine de razı olmayacaklarını da dile getirerek, şunları kaydetti:

 

"Bu doğrultuda, sosyal yardım alan vatandaşlarımız için özel istihdam programları da uygulamaya başlayacağız. Özellikle yardım alan vatandaşlarımızın iş gücüne daha kolay katılmalarını destekleyecek, teşvik edecek programları uygulayacağız. Sosyal yardımların hızlı, adil ve insan onurunu zedelemeyecek şekilde sunulmasını sağlayacak yapısal dönüşümleri gerçekleştireceğiz. Bu yapısal dönüşüm sayesinde sosyal yardımları tek bir merkezde, tek bir kurum çatısı altında toplayacağız. Vatandaşlarımızın sosyal yardım talep etmelerini dahi beklemeyeceğiz. Merkezi sistemle ihtiyaç sahiplerini devlet olarak biz belirleyeceğiz. Aile hekimliği sistemi gibi, oluşturacağımız networkle, her bir aileden sorumlu bir sosyal destek uzmanımız olacak."

 

"Geçmişe dönük borçlar silinecek"

 

Ali Babacan, çocukların ve yaşlıların en iyi koşullarda güvenli yaşam sürmesinin de öncelikleri olacağını aktardı. Babacan, yaşlı bakım ve çocuk koruma merkezlerinin bir arada bulunduğu tesisler inşa edeceklerini, engelli maaşlarıyla ilgili gerekli artışları yapacaklarını, evde bakım aylığı alanların genel sağlık sigortası primlerini ödeyeceklerini ve geçmişe dönük borçlarını defterlerden sileceklerini söyledi.

 

"Tek çatı altında toplayacağız"

 

DEVA Partisi Lideri Babacan, sosyal güvenlik sisteminde köklü bir değişime gideceklerini belirterek, "Tüm yurttaşlarımızı sosyal koruma ve sosyal güvenlik şemsiyesi altına alan bir sistemi hayata geçireceğiz. Sistemin adı da 'Sosyal Koruma ve Güvenlik Sistemi.' Tek kapı, tek durak sistemiyle vatandaşlarımızın sorunu çözmekte önemli bir adımı atmış olacağız. Böylece hiç kimse mağduriyetini ispat etmek derdinde olmayacak, mağduriyeti zaten devlet kayıtlarında aynen görünecek." şeklinde konuştu.

 

Babacan'dan muhalefete çağrı: Parlamenter sistem çalışmasını ortaklaştıralım

 

Babacan'a, son dönemde muhalefet partilerine yaptığı "parlamenter sistem çalışmalarının ortaklaştırılması ve seçimden sonraki geçiş sürecinin planlanması" konusundaki "işbirliği" çağrısının bir seçim ittifakını da içerip içermediği sorusu yöneltildi.

 

'Tek çalışmaya indirgenmeli'

 

İşbirliğinin ana çerçevesinin, parlamenter sistem konusunda ortak çalışma yürütülmesi olduğunu anımsatan Babacan, sistem değişikliğinin bir anayasa değişikliği gerektirdiğini söyledi.

 

Babacan, seçimden sonra da tek bir siyasi partinin anayasa değiştirecek parlamento çoğunluğuna ulaşmasının zor göründüğüne ve bunun için de diğer partilerle mutabakat arayışının zorunlu olduğuna dikkat çekti.

 

Sistem değişikliği için toplumsal mutabakatın da şart olduğunu vurgulayan Babacan, bunun için de seçimden önce yurttaşların önüne somut ilkeler ve değerler bütünün konulması gerektiğini söyledi:

 

"Şu anda kamuoyu yoklamalarına baktığımızda, toplumumuzun en az yarıdan fazlası parlamenter sistemi tercih edeceğini söylüyor. Bu önemli bir zemin. Bu zemin üzerinde siyasi partilerin bundan sonraki süreçte birbirleriyle yakın diyalog içinde olması lazım. Farklı işbirliği modellerinin de mümkün olduğunca tek bir çalışmaya indirgenmesi ve bu konuda da çaba içinde olunması gerek.

 

"Aksi halde önümüzdeki seçime giderken parlamenter sistem isteyen 4, 5, 6 parti ayrı sistemleri vatandaşın önüne koyarsa bu kafa karışıklığına neden olabilir. Bu partiler güven oluşturmada eksik kalabilir. Bunun için bu noktada bu çalışmaları bir araya getirmekte büyük fayda görüyoruz. Yöntemi konuşulur, süreç nasıl işletiliyor detayları konuşulur. Önemli olan bu konuda bir siyasi irade olması. 'Parlamenter sistem istiyoruz' diyen siyasi partilerin çalışmalarını ortak bir zeminde buluşturmasıyla ilgili irade ortaya konulmadı."

 

'Biz 9 ay önce hazırladık'

 

CHP, Gelecek Partisi ve İYİ Parti, parlamenter sistem önerilerini daha önce kamuoyuna açıklamıştı. Ali Babacan, partisinin de geçen yıl Aralık ayında 74 maddelik anayasa değişikliği önerisini tamamladığını belirtirken, bunu neden kamuoyuna açıklamadıklarıyla ilgili olarak şunları söyledi:

 

"Çünkü biliyoruz ki kendi başına açıklanan bir çalışmanın uygulanma ihtimali yüksek değil. Ama bir araya gelinip toplu bir çalışma ortaya konulsa ve tekleştirilmiş çalışma seçimlerden hemen sonra bir anayasa değişikliği ile uygulama aşamasına getirilirse, vatandaşın önüne daha derli toplu seçenek olarak ortaya çıkar."

 

'Geçiş sürecini de çalışmamız gerekiyor'

 

Ali Babacan, muhalefetin sadece parlamenter sistemle ilgili model ortaya koymasının yetmeyeceğini, ayrıca seçimden den sonra yeni sisteme geçinceye kadarki sürecin, yani "geçiş sürecinin" de planlanması gerektiğini ifade etti.

 

Babacan, böylece kafa karışıklıklarının önleneceğine, seçmene de güven verileceğine dikkat çekti:

 

"Geçiş süreci çok önemli. Bizim sadece parlamenter sistemle ilgili model ortaya koymamız yetmez. Aynı zamanda mevcut sisteme göre yapılacak ilk seçimlerden sonra, yeni sisteme geçinceye kadar ara süreyi nasıl çalıştıracağız, geçiş sürecinde nasıl bir model uygulanacak, süresi ne kadar olacak, hepsinin çalışılması gerekiyor. Ama öncelikle birkaç ay içinde baktığımızda parlamenter sistemin tekleştirilmesi, bir sonraki aşamada da geçiş süreciyle ilgili mümkün olduğunca yine siyasi partiler arasında mutabakat zemini aranmasını biz çok önemli görüyoruz. "

 

İşbirliği, seçim ittifakına dönüşür mü?

 

Babacan, işbirliği çağrısının bir ittifak anlamına gelmediği gibi, şu anda partisinin bu yönde alınmış bir kararı olmadığını anımsattı.

 

Ancak Babacan, bu işbirliğinin seçim ittifakına dönüşebileceği konusunda da açık kapı bıraktı:

 

"Biz DEVA Partisi olarak ittifaklarla ilgili henüz bir karar almış değiliz. Günü geldiğinde partimizin yetkili organlarında detaylı bir şekilde tartışırız ve nihai kararımızı o gün veririz. Ama şu da unutulmamalıdır ki eğer ileride bir ittifaktan söz edilecekse, bugünden siyasi partiler arasında ilişki zemininin sıcak tutulması önemlidir ve tema bazlı işbirliği alanının genişletilmesi önemlidir. Ki eğer bir ittifak kararı bir gün alınırsa, o gün o ittifak hangi zeminde hangi ilkeler ve değerler etrafında yapılacak o zaman olgunlaşsın. Yoksa olgunlaşmamış bir konuda baştan alınmış kategorik kararı çok gerçekçi de görmüyoruz."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha