• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Bakan Gül'den YPG açıklaması: Türkiye asla sessiz kalamaz

Bakan Gül'den YPG açıklaması: Türkiye asla sessiz kalamaz
0 0

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ABD'nin YPG açıklamasına ilişkin, "Sınırlarını ve güvenliğini tehdit edecek hiçbir oluşuma Türkiye asla sessiz kalamaz" dedi.

18 Ocak 2018 Perşembe 12:16

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın, 'Suriye'de sınır birlikleri' planı hakkındaki haberlerle ilgili olarak, "Türkiye'ye bir açıklama borcumuz var. Bu, tamamen yanlış resmedilmiş ve yanlış tanımlanmış bir durum ve bazı kişiler yanlış konuşmuş. Herhangi bir sınır güvenlik gücü kurmuyoruz" sözlerine Ankara'dan ilk yanıt Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'den geldi. Bakan Gül, Tillerson'ın açıklamalarını genel itibarıyla bakıldığında önemli bir beyan olarak nitelendirerek, "Sınırlarını ve güvenliğini tehdit edecek hiçbir oluşuma Türkiye asla sessiz kalamaz" dedi.

 

NTV'de gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Gül'e yöneltilen sorular ve yanıtlar şöyle:

 

ABD'nin 'Sınır birliği kurmayı düşünmüyoruz ama yerel güçleri eğitmeye devam edeceğiz' açıklaması tatmin edici mi?

 

Türkiye sınır güvenliğini sağlamada muktedir ülkedir. Sınırlarını ve güvenliğini tehdit edecek hiçbir oluşuma Türkiye asla sessiz kalamaz. Böyle bir açıklamanın yapılması önemli bir beyan. ABD'nin göndermiş olduğu silahların tekrar iade edilmesi lazım.

 

Bugün ittifak komisyonu ilk toplantısını yapacak. Siz de üyelerden birisiniz. Dün de Cumhurbaşkanı ile görüştünüz. Nasıl bir yol haritası ile gidiliyor bu görüşmeye? Yasal zemin nasıl olacak? Parti kimlikleri muhafaza edilecek mi?

 

Türkiye resmi olarak partiler ittifak yapamıyorlar. Bugün ilk defa bir araya geliyoruz. Tüm bu çalışmaların nihai hedefi milli mutabakatın sağlanması. Yasal olarak neler yapılması gerekiyor?

 

İttifak oylarının YSK tarafından hesaplanması ortak aday listesiyle girilmesi gibi alternatifler masada mı?

 

Bütün alternatifler masada konuşulacaktır.

 

Seçim barajı tartışmaları…

 

Bütün partiler baraj sorunumuz yok diyor bu konuda elbette bir araya geldiğimizde tüm bunların değerlendirmesini yapacağız.

 

'AK PARTİ KÜRT SEÇMENDEN EN FAZLA OY ALAN PARTİDİR'

 

İttifakın siyasi etkileri de konuşuluyor. Bu ittifakın içinde yer almayanların gayrimilli olduğu şeklinde bir yorum ileri bir yorum mu olur? Kürt seçmenini nasıl etkiler?

 

AK Parti Kürt seçmenden en fazla oy alan partidir. AK Parti Türkiye partisidir temelimizde demokrasi ortak tarih ortak gelecek duygusu var.

 

Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) tutuklu gazetecilerle ilgili verdiği hak ihlali kararı tartışmaları… Sonraki AYM kararı nasıl uygulanacak? Yerel mahkemeler hukuka ayrıkı davranıyor tepkileri…

 

Mahkemelerde hiyerarşi olmaz ilk derece mahkemesi olur istinaf olur yüksek mahkeme olur. Her mahkeme yetkisini anayasan ve kanundan alır. Bireysel başvuru ile ilgili bunu getiren AK Parti hükümetimizdir. Varsa uygulamaları gözden geçirmek suretiyle bu süreci takip etmekteyiz. AYM bir karar vermiştir ilk derece mahkemesi de incelemiş bu konuda bir mahkeme de gerekçeli karar gelmedi diye bir karar vermiştir. AYM kararı da bağlayıcıdır. AYM temel hak ve hürriyetlerle ilgili bir ihlal olup olmadığına bakar. Nihai kararı verecek mahkeme ilk derece mahkemesidir. Nihai karar verme merci ilk derece mahkemesidir.

 

AYM'nin delil incelemesi yaptığını mı düşünüyorsunuz?

 

Tahliye gibi bir ifade kullanıyor hak ihlalini söylüyor yargılama yapan mahkeme gibi bir süreç yaşandı. Bu boyutuyla eleştirilebilir. Yerel mahkeme de bir karar vermiştir. Burada herhangi bir karışıklık bulunmamıştır. AYM kararı da bağlayıcıdır. Mahkeme de kendi delillerine göre bir karar vermiştir.

 

Gerekçeli karar açıklandıktan sonra karar değişir mi?

 

Bilemiyorum. Mahkemenin kendi takdirinde olan bir konudur.

 

AİHM'e direkt başvuru yolu açılır mı?

 

Türkiye'de AYM mevcut bu sistemle ilgili daha da güçlendirmek gerekiyorsa daha da geliştirilebilir. Teknik olarak hukuki olarak imkan bulunmamaktadır.

 

Yargıya yönelik eleştiler için ne söyleyeceksiniz?

 

Türk yargısı bağımsız tarafsız bir yargıdır. Türkiye'de namuslu hakimler de var diye bir açıklama yapacaksınız. Ana muhalefet partisi genel başkanın ağzına yakışmayan bir söylemdir. Türk yargısı en zor zamanda darbeye karşı mücadele eden bir yargı organıdır. Kılıçdaroğlu yargıyı rencide edici açıklamalarda bulunmaktadır.

 

CHP'nin İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile ilgili soruşturma… CHP Sözcüsü Bülent Tezcan savcıya ''Bugüne kadar neredeymiş?'' diye sordu. Ne dersiniz?

 

Savcılık makamı hiçkimseden emir tavsiye akıl alamaz. Deliller yeni gelmiştir kamuoyuna çıkmıştır. CHP tarafından hiçbir şey söylenmedi siyasi olarak bakıyorum milletin değerleriyle böyle birini İstanbul İl Başkanlığı'na yakıştırıyorlar mı?

 

Yargıda yeni reform paketi hazırlığı… Neler olacak içinde?

 

Yargının hızlanması anlamında çok önemli çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Bazı suçlarla ilgili suçların onarıcı adalet kapsamında bir takım düzenlemeler var. Dava iş yükünün alternatif çözüm yollarının artırılması yönünde çalışmalar var. Bu tür reformlar hemen yapılacak acil günlük şeyler değildir. Arabuluculuk işçi işveren uyuşmazlığı anlamında 844 dosyanın 724'ü anlaşmayla sonuçlanmış. Bu çok önemli bir reform.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha