• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Başak Demirtaş: Selahattin'in sağlık durumuyla ilgili çok endişeliyim

Başak Demirtaş: Selahattin'in sağlık durumuyla ilgili çok endişeliyim
0 0

HDP'nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş'tan, "Selahattin'in sağlık durumuyla ilgili çok endişeliyim, kaygılarım arttı" açıklaması geldi.

25 Mart 2020 Çarşamba 16:21

Başak Demirtaş, koronavirüsün sadece Selahattin Demirtaş için değil tüm tutuklu ve mahkumlar için ciddi bir tehdit olduğunu söyledi.

 

T24'ün haberine göre, Başak Demirtaş, "Selahattin zaten dışarıda olsaydı belirttiğim hastalıkları nedeniyle büyük risk altında olacaktı. Üstüne bir de cezaevleri koşulları etkilenince kaygılarım iyice arttı" dedi.

 

Selahattin Demirtaş, Edirne F Tipi Cezaevi'nde tutuklu. 

 

Başak Demirtaş, Selahattin Demirtaş'ın sağlık durumu ve virüs salgını tehdidiyle ilgili şu yorumu yaptı:

 

"Selahattin'in sağlık durumu cezaevi sürecinde hep kötüye doğru gitti maalesef. 2016'da Trakya Üniversitesinde yapılan tetkiklerde Selahattin'e hipertansiyon tanısı konulmuştu. En son, cezaevinde bayıldıktan bir hafta sonra yine Trakya Üniversitesi Hastanesi'ne götürülmüştü, oradaki tetkiklerde hiper tansiyon rahatsızlığının devam ettiği teşhis edildi ve ilaçlar verildi, o ilaçları kullanmaya devam ediyor.

 

Teşhis ve tedavi süreçlerine dair ciddi kaygılarımız var. Son bayılma atağının ve göğüs ağrısı şikayetlerinin yeterince incelenmediğini düşünüyoruz, çünkü cezaevinde olan biri olarak sürekli doktorlara görünme imkanı yok ki. Dışarıdayken kendisine bakan doktorların görüşleri ve TTB'nin akademisyenlerden oluşan doktor heyetinin raporları bu kaygımızı artırmış durumda. İlgili yerlere başvurumuzda henüz bir sonuç vermedi.

 

Ayrıca dışarıdayken uyku apnesi sendromu vardı. Bu hastalık, uzun vadede akciğer sorunlarına yol açıyor. Şöyle bir gerçek var, koronavirüs salgını en fazla hipertansiyon hastaları ve kronik akciğer rahatsızlığı olanların bu durumdan daha ağır etkilenebileceğini gösteriyor. İtalya'daki verilere göre virüse  yakalanan her dört hastadan üçü hipertansiyon hastası. Dolayısıyla çok endişeliyim."

 

Başak Demirtaş, cezaevlerinde sağlık ve hijyen koşullarının çok sınırlı olduğuna dikkat çekti ve, "Cezaevlerinde bağışıklık sistemlerini güçlendirmek için neler yapıldı? Yemekler değişti mi? Havalandırma saatleri artırıldı mı? Cezaevi görevlilerine test yapıldı mı" sorularını sordu.

 

"Koronavirüs sadece Selahattin için değil, tüm cezaevlerindeki herkes için ciddi bir tehdit" yorumunu yapan Başak Demirtaş, koronavirüs tehdidi ile ilgili şunları söyledi:

 

"Biz yeterli bir önlem görmedik. Cezaevi görevlileri üç vardiya şeklinde çalışıyor. Selahattin günde en az 12 görevliyle temas halinde. Mesaileri bitince de evlerine gidiyorlar. Onlar için de dışarıda ve içeride yaşam, tüm riskleriyle devam ediyor. Dolayısıyla da onlardan mahpuslara, mahpuslardan da onlara bulaşma riski çok fazla.

 

Çok zor zamanlardan geçiyoruz. Uzun süreli haber alamamak hem onun için hem de bizim için çok zor. Biliyorsunuz, açık ve kapalı tüm görüşler durduruldu. Telefon görüşü hakkımız haftada bir defa, 10 dakikaydı, toplamda 20 dakikaya çıkarıldı. Her hafta Selahattin'le yüz yüze görüşüyorduk, şimdi görüşemiyoruz. Ve bu daha ne kadar sürer, belirsiz. Kızlarımız cezaevleriyle ilgili çıkan her haberde tedirgin oluyorlar. Selahattin'le en son cuma günü telefonla görüştük, anne ve babalarımızın ve bizim dışarıya çıkmamamızı özelikle belirtti. Herkes gibi cezaevi görevlilerinin de çok kaygılı olduğunu söyledi."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha