• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Başakşehir'in stadına İBB'den yılda 12 milyon lira akmış

Başakşehir'in stadına İBB'den yılda 12 milyon lira akmış
0 0

AKP'nin İstanbul seçimlerini kaybetmesiyle koltuğu devralan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, yandaş vakıflara ve spor kulüplerine belediye kasasından aktarılan yardımları kesmişti.

7 Aralık 2019 Cumartesi 10:41

Başakşehir de yıllardır tartışma konusu olan belediye iştiraklerinden. İmamoğlu, "Bir sermayenin birilerine aktarıldığı sistemi asla onaylamıyorum" demişti.

 

İBB’nin Gençlik ve Spor Bakanlığı’na devretme aşamasında olduğu Başakşehir Fatih Terim Stadyumu için büyükşehir bütçesinden ödenen ücretler dudak uçuklattı.

 

Stadyumdan yıllık ortalama 610 bin TL gelir elde eden İBB’nin, stat için yıllık yaklaşık 12 milyon liralık masraf yaptığı tespit edildi. CHP’li İBB Meclis Üyesi Ali Haydar Kahraman İBB’nin bu devir ile 12 milyon liralık tasarrufa geçtiğini belirtti. 

 

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi'nin kasım ayı oturumlarında tüm partilerin oy birliği ile mülkiyeti İBB'ye ait Başakşehir Stadı'nın 127 dönümlük arazisinin tahsisi gündeme geldi.

 

Başakşehir Fatih Terim Stadyumu ve üzerindeki müştemilatın 25 yıllığına Gençlik ve Spor Bakanlığı'na tahsisi, 31 dükkânın da İBB tarafından işletilmesi şartı ile sunulan teklifin, aralık ayı İBB Meclisi'nde oya sunularak karara bağlanması bekleniyor.

 

Bir stadyum, 3 antrenman sahası, bir sosyal tesis binası, 31 dükkân ile açık ve kapalı otoparklardan oluşan stadyum, İBB Gençlik ve Spor Müdürlüğü'ne tahsis edilmişti ve maç başı kiralama yöntemi ile İBB Meclisi 1. Başkanvekili AKP'li Göksel Gümüşdağ'ın başkanlığını yaptığı İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü tarafından kullanılıyordu.

 

Sözcü'nün haberine göre İBB'nin bu stadyuma harcadığı yıllık 11 milyon 890 bin TL'lik gider de şu kalemlerden oluşuyor:

 

Elektrik faturası 3 milyon TL
Doğalgaz faturası 4 milyon 500 bin TL
Su faturası 500 bin TL
Jeneratör yakıtı (27-33 maç için) 390 bin TL
Tesis bakım onarım gideri 2 milyon TL
Tesisin temiz ve hazır halde bulundurulması işi için 1 milyon 500 bin TL.

 

CHP'li İBB Meclis Üyesi Ali Haydar Kahraman, bu tahsis kararı ile İBB'nin yıllık yaklaşık 12 milyon liralık giderden kurtulup tasarrufa geçeceğini söyledi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha