• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Basın Kartı Yönetmeliği değişti: Kart, milli güvenlik ve kamu düzenine aykırı davranış gerekçesiyle iptal edilebilecek

Basın Kartı Yönetmeliği değişti: Kart, milli güvenlik ve kamu düzenine aykırı davranış gerekçesiyle iptal edilebilecek
0 0

Basın kartlarına ilişkin usul ve esasların değiştirildiği yönetmelik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile bugün Resmi Gazete'de yayımlandı.

14 Aralık 2018 Cuma 17:57

Kartın verileceği kişilerde aranan şartların da belirtildiği yönetmelikle, kartın iptali de kolaylaştırıldı.

 

Bugün yayımlanan yönetmelikte, basın kartının iptal edilmesiyle ilgili bölüme, "Milli güvenlik ve kamu düzenine aykırı davranışlarda bulunması veya bu tür davranışları alışkanlık edinmesi" maddesi eklendi.

 

İnternet siteleri ise Basın Kartı Yönetmeliği'nin kapsamı dışında tutuldu.

 

Yönetmelikte meslekle ilgili bir lisans veya lisansüstü programından mezun olanlar için basın kartı alma süresi 6 aya indirildi.

 

Diğer lisans veya meslekle ilgili bir ön lisans programından mezun olanlar için basın kartı alma süresi 9 ay, ön lisans mezunları için 12 ay ve lise mezunları için 18 ay olarak belirlendi.

 

Basın yayın kuruluşu sahipleri veya tüzel kişi temsilcileri ile yönetim kurulu başkanları için bekleme süresi 12 ay olarak belirlendi.

 

Daha önce Başbakanlığa bağlı olan Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYGM), yönetim sisteminde değişikliğe gidilmesi sonucu Başbakanlık kurumunun ortadan kalkmasıyla Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığına bağlanmıştı.

 

Sınır Tanımayan Gazeteciler'den yeni yönetmeliğine tepki

 

Öte yandan, Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye Temsilcisi temsilcisi Erol Önderoğlu, yeni Basın Kartları Yönetmeliği'ni eleştirdi.

 

Erol Önderoğlu yönetmelik için, "Gazetecilik meslek örgütlerini geri plana iten, anti demokratik yargı kararlarını esas alarak 'sektör içi temizlik' getiren, gazeteciyi otoritenin rehinesi kılan kabul edilmez 'KHK'vari bir düzenlemedir" dedi.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha