• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

"Basının susturulması kaygı verici"

0 0

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamda Türkiye'de hükümeti eleştiren medya organlarına karşı açılan soruşturmaların artması ve bu medya organlarının terör propagandasıyla suçlanmasının endişe verici olduğu belirtildi.

24 Ekim 2015 Cumartesi 20:49

ABD Dışişleri Bakanlığı, bazı kanalların Türksat’tan çıkarılması ve yargının, basının susturulması adına kullanılmasının kaygı verici olduğunu açıkladı. Seçim döneminde farklı görüşlerin seslendirilmesinin önemine değinilen açıklamada, Türk hükümetine basın özgürlüğüne saygı duyulması çağrısı yapıldı.  

İsmini açıklamayan bir Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, söz konusu gelişmeleri takip ettiklerini ve geçmişte de benzer konularda çok defa açıklama yaptıklarını hatırlattı. Sözcü, “Türkiye'de hükümeti eleştiren medya organlarına karşı açılan soruşturmaların artması ve bu medya organlarının terör propagandasıyla suçlanması bizi derin bir endişeye sevk ediyor. Ayrıca ifade özgürlüğünün engellenmesi adına adli soruşturmaların agresif bir şekilde kullanılması da bizi endişelendiriyor.” şeklinde konuştu. 

 

Türk hükümetine Türkiye anayasasında da kutsal kabul edilen basın özgürlüğüne ve adil yargıya saygı duyma çağrısı yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “Bunlar her sağlıklı demokrasinin kilit unsurlarıdır. Kampanya döneminde farklı görüş ve bakış açıklarının seslendirilmesi özellikle önem taşıyor.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: CİHAN 

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha