• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Bekçiler kimlik sorup darp etti, savcı tutuklamak istedi

Bekçiler kimlik sorup darp etti, savcı tutuklamak istedi
0 0

İzmir Bostanlı’da esnaflık yapan Sedat Aşhin, kimlik soran bekçiler tarafından darp edildi. Ardından sevk edildiği savcılık tarafından tutuklanmak istendi. Aşhin, “Hiçbir suçum yokken şiddete maruz kaldım. Mağdurken sanık oldum” dedi.

10 Temmuz 2020 Cuma 14:33

Kendisini darp eden bekçiler hakkında şikayetçi olacağını söyleyen Aşhin, Bostanlı’daki marketinden çıkıp sahile doğru yürüdüğü sırada devriye gezen dört bekçi tarafından kimlik kontrolü için durdurulduğunu anlattı.

 

Aşhin, şöyle dedi:

 

“O anda yanımda kimliğim yoktu. Bekçilere ‘kimliğim dükkanda kaldı, çok yakın, gidip getireyim’ dedim. Ama bana inanmadılar. ‘Sen dün de bizi görünce kaçtın’ deyip aniden üzerime çullandılar. Gözlerime biber gazı sıktılar. Şiddet uygulayarak, ekip arabasına bindirdiler. Sonrasında Bostanlı Polis Merkez Amirliği’ne götürdüler. Karakola gittiğimizde ancak nefesimi toplayabilmiştim. ‘Ben size ne yaptım, bana neden böyle davranıyorsunuz’ diyerek bağırdım. Dört bekçi yeniden üzerime çullandı, ters kelepçe yaparken şiddet uyguladılar. Karakol amiri ve diğer polisler yardım istememe rağmen hiçbir şey yapmadı. Arkalarını döndüler.”

 

Aşhin, sağlık raporu için ikinci defa götürüldüğü hastanede darp raporu aldığını kaydetti. Sonrasında savcılığa çıkarıldığını ve kendisine “kolluk görevini engelleme” suçlaması yöneltildiğini dile getiren Aşhin, tutuklama talebiyle sevk edildiği mahkemece serbest bırakıldığını söyledi. Aşhin, “Ben suçsuzum. Kimlik yoklamasına ya da görevlerini aksatmaya dair bir yönelimim olmamasına rağmen bana şiddet uyguladılar. Şiddete maruz kaldığım yetmezmiş gibi bir de neredeyse tutuklanıyordum. Mağdurken sanık oldum. Görüyoruz ki bu ülkede yurttaşların can güvenliği bile yok. Daha önce böyle bir şey yaşamadım, şimdi yeniden yaşarım diye kaygılanıyorum. Bu yapılanlar psikolojimi çok bozdu. Bekçiler bir daha kimseye şiddet uygulayamasın diye davamdan vazgeçmeyeceğim” dedi.

 

Aşhin’in avukatı Barış Işık ise, bekçilerin yetkilerini genişleten yasayla birlikte şiddetin arttıracağına dair yapılan uyarıları değinerek, “Ancak bu tartışmalı yasa tüm uyarılara ve yaşanılan şiddet örneklerine rağmen Meclisten geçti. Yeterli eğitim ve bilinç düzeyi olmayan insanlar bekçi yapılarak hukuk işletilmek isteniyor. Ancak hukuk değil, şiddet işliyor. Mahallelerdeki kadın, çocuk, genç, yaşlı herkes güvenlik sorunu yaşıyor. Bu davanın tüm hukuksal süreçlerini başlatacağız. Ama yasanın insan hak ve özgürlükleri kapsayacak şekilde bir an önce yeniden düzenlenmesi gerekiyor” diye konuştu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha