• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Beko’da Başbakan’a: İşçiler sendikalı olduğu için atıldı

Beko’da Başbakan’a: İşçiler sendikalı olduğu için atıldı
0 0

"Sizin göreviniz işçilere cesaret vermek değil, haklarını vermektir. Sizin göreviniz işverenlerin haklarımızı gasp etmesini önlemektir"

12 Ekim 2017 Perşembe 18:20

Sosyal-İş Sendikasına üye oldukları için atılan Kod-A işçileri ile dayanışma amacıyla eylem alanında açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, “Sendikalı olmaktan korkmayın” diyen Başbakan Yıldırım’a seslenerek, Kod-A işçilerin sendikalı oldukları için atıldığını ve bunun durdurulmasını istedi. 

 

Türkiye Sosyal Sigortalar, Eğitim, Büro, Ticaret Kooperatif ve Güzel Sanatlar İşçileri Sendikası'na (Sosyal-İş) üye oldukları için işten çıkarılan Kod-A Bilişim İşçileri, Kod-A'nın genel merkezinin bulunduğu İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Ayazağa Kampüsü önünde basın açıklaması yaptı. "Sürgün ve tehditlere izin vermeyeceğiz", "Direniş sürüyor dayanışma büyüyor" pankartlarının açıldığı eylemde "İşçiler ölüyor üretim devam ediyor", "İş cinayetlerinde ölmek istemiyoruz" dövizleri taşındı. "Birleşe birleşe kazanacağız", "Kod-A işçisi köle değildir" ve  "Kod-A işçisi yalnız değildir" sloganlarının atıldığı eylemde, İzmir Tüpraş'da dün meydana gelen patlamada yaşamını yitiren 4 işçi için saygı duruşunda bulunuldu. 

 

'GÖREVİNİZ İŞÇİLERE HAKLARINI VERMEKTİR' 

 

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve yönetim kurulu üyeleri direnişteki işçileri ziyaret ederek, destek verdi. Yılın ilk sekiz aysında bin 338 işçinin iş cinayetinde yaşamını yitirdiğine dikkat çeken DİSK Genel Başkanı Kani Beko, işçilerin TÜPRAŞ'ta aşırı üretime zorlaması ve taşeron sisteminden kaynaklı yaşamlarını yitirdiklerine vurgu yaptı. Uluslararası İşçi Örgütü (ILO) kriterlerinin yerine getirilmediği sürece işçilerin yaşamlarının tehlikede ve ölüm ile burun buruna olduğunu kaydeden Beko, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği alanının piyasaya verilmemesi gerektiğini belirtti. İktidarın sorunu çözmeye yanaşmadığını ifade eden Beko, "Bugün işçiler açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşıyorlarsa bunun en başta gelen nedeni, sendikalaşma önündeki engellerdir" dedi. Başbakan'ın "sendikalı olmaktan korkmayın" sözlerini hatırlatan Beko, sendikalı oldukları için Kod-A işçilerinin işten çıkarıldığının altını çizdi. Beko, Başbakana seslenerek "Sizin göreviniz işçilere cesaret vermek değil, haklarını vermektir. Sizin göreviniz işverenlerin haklarımızı gasp etmesini önlemektir" dedi. Çalışma Bakanını da göreve çağıran Beko, DİSK olarak Kod-A işçilerinin mücadelelerinin zaferle sonuçlanıncaya kadar yanlarında olacaklarını vurguladı.  

 

'KINAMAYA DAVET EDİYORUZ'

 

Sosyal İş Genel Başkanı Metin Ebetürk de, dayanışma için DİSK yönetimine teşekkür ederek, işverenin tüm uzlaşma görüşmelerine kulak tıkadığını dile getirdi. Eylemlerinin 10'uncu gününde olduğunu hatırlatan Ebetürk, işçilerinin mücadelelerinin haklı ve meşru olduğunu ifade etti. 

 

Kod-A'nın genel merkezinin üniversite kampüsinde bulunduğunu belirten Ebetürk, "İTÜ Rektörlüğünü sendikal haklara karşı yürütülen bu saldırıyı kınamaya davet ediyoruz. Bir eğitim ve bilim kurumu olarak kendine yakışanı yapmaya, bu sorunun çözümü için adım atmaya davet ediyoruz" çağrısında bulundu.

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha