• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Belçika Yargıtay'ı kararını verdi: PKK terör örgütü değil

Belçika Yargıtay'ı kararını verdi: PKK terör örgütü değil
0 0

Belçika’da Türkiye’nin temyize götürdüğü PKK davasında karar çıktı. Yargıtay, PKK’nin ‘terör örgütü olmadığı’ yönündeki alt mahkeme kararını onayladı.

28 Ocak 2020 Salı 19:05

Belçika'da Yargıtay, PKK'nin terör örgütü olmadığına hükmetti. 

 

Belçika İstinaf Mahkemesi, 2019 yılında aldığı kararda, PKK'yi terör örgütü olarak değerlendirmemiş ve yargılamanın da bu gerekçe nedeniyle mümkün olmadığına hükmetmişti. Türkiye ise kararı temyize götürmüştü.

 

Karar şimdi Belçike temyiz mahkemesi tarafından da onaylandı. Yargıtay, PKK’nin ‘terör örgütü olmadığı’ yönündeki alt mahkeme kararını onayladı.

 

14 Ocak'ta görülen ilk duruşmada, Türkiye savunma için ek süre talep ederken, Yargıtay savcısı ilk duruşmada verdiği mütalaada İstinaf Mahkemesi’nin PKK davasına aldığı kararın yerinde olduğunu belirterek, onaylanması yönünde kanaat belirtmişti.

 

Yeni Yaşam Gazetesi'nin ANF'den aktardığına göre, 28 Ocak Salı günü görülen duruşmada, Yargıtay savcısı söz almayarak önceki tutumunu sürdürdü ve Yargıtay, İstinaf Mahkemesi'nin aldığı, 'PKK terör örgütü değildir' kararını onayladı.

 

PKK'yi temsil eden avukat Jan Fermon, alt mahkeme savcısının itirazını Yargıtay'ın reddettiğini belirtti ve, "Bir önceki kararda PKK’nin terörist örgüt olmadığı, bir iç savaşın parçası olduğuna hükmedilmişti" yorumunu yaptı.

 

Kararın nihai mahiyette olduğunu dile getiren Fermon, "Önemli bir karar olduğunu düşünüyorum. PKK’ye ilişkin uzun bir tartışma vardı. Uluslararası hukuka uygun bir karar olduğunu düşünüyorum. Adil bir karar. Avrupa bazında, Kürt sorununa siyasi bir çözüm konusunda katkı sağlayacağını umuyorum. Mahkeme, PKK’nin terörist olmadığına hükmetmesi Avrupa açısından bir kapı açtı. Avrupa’nın ciddi anlamda bir siyasi çözüme yoğunlaşmasının yolu açıldı" ifadelerini kullandı.

 

Kararın siyasi değil hukuki olduğunu kaydeden Fermon, hükümet üzerinde de dolaylı bir etkisi olacağına dikkat çekti.

 

Haberde şu detaylar dikkat çekti:

 

"Duruşmada ayrıca federal savcı, Yargıtay’dan Lüksemburg’daki Avrupa Adalet Divanı’na bir soru göndermesini istemişti. Fermon’a göre federal savcı, Adalet Divanı’nın çatışmalı durumlara ilişkin yorumunun muğlak olduğunu savunarak, iç hukukta nasıl yorumlanması gerektiğinin sorulmasını talep etti. Ancak mahkeme heyeti bu talebi reddetti.

 

Kasım 2018’de Lüksemburg’daki Avrupa Adalet Divanı aldığı bir kararda 2014-2017 arasında PKK’nin terörist örgütler listesine alınması için sunulan argümanları yetersiz bularak, listeyi iptal emişti. Bu karara AB adına İngiltere itiraz etmiş ve 2018 listesine PKK otomatik olarak yeniden alınmıştı. Liste için argümanlar değişmezken, Mart 2019’da Kürt tarafı, yeni listeye karşı da başvuruda bulunmuştu.

 

Belçika mahkemeleri son yıllarda, PKK lehine beş karar aldı. En son, İstinaf Mahkemesi 8 Mart 2019’da, iki ayrı davaya ilişkin karar verdi. Her ikisinde de, PKK üyesi olduklarından şüphe edilen kişi veya kurumların Belçika mahkemelerinde “terörist bir grubun faaliyetlerine katılmaktan yargılanamayacağına” hükmedildi. Mahkeme, PKK’yi “uluslararası olmayan” uzun süreli bir çatışmaya dahil olmuş, “devlet olmayan silahlı bir güç” olarak değerlendirerek, Belçika anti-terör yasasının bu tür bir vakada işletilemeyeceğini belirtti. Türk devleti ve Belçika Federal Savcılığı, önceki kararlara karşı yaptıkları itirazlar gibi, İstinaf Mahkemesi’nin kararını 20 Mart 2019’da Yargıtay’da temyize götürdü.

 

Brüksel’deki dava, 2006’da başlayan bir soruşturma kapsamında açılmıştı. Gerçek ve tüzel kişilerden oluşan toplam 37 kişi ve kurum yargılama konusu olmuştu. Bunlar arasında iki Kürt medyası ve 9 Ocak 2013’te Paris’te katledilen üç kadın siyasetçiden biri olan Fidan Doğan (Rojbin) da vardı."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha