• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Beraber organize ettik, Davutoğlu teşekkür etti!

Beraber organize ettik, Davutoğlu teşekkür etti!
0 0

HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder "Süleyman Şah Türbesi'nin taşınmasını Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu ile beraber ben organize ettim. Davutoğlu, PYD'ye teşekkür etti" dedi.

23 Ekim 2015 Cuma 11:00
HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder "Süleyman Şah Türbesi'nin taşınmasını Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu ile beraber ben organize ettim. Davutoğlu, PYD'ye teşekkür etti" dedi.
HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Süleyman Şah Türbesinin taşınmasıyla ilgili o dönem Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu ile kendisinin türbenin taşınmasını organize ettiğini söyledi. 

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu, 25. Dönem 2. Yasama Yılı açılışı için toplandı. AKp Grubunun TBMM'nin seçim sonrasına kadar tatile girmesine dair önerisi görüşüldü. AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Doğan Kubat, 1 Kasım'da yapılacak seçim sebebiyle arkadaşların çoğunun sahada olacağını ifade etti. 30 gün boyunca sahada yapılacak seçim çalışmasının bir yarışma olduğunun düşünülmesini isteyen Kubat, "Bu kısa sürede Meclis'in çalışmasına devam etmesinin çok faydalı olacağı kanaatinde değilim." diye konuştu. 

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, bugün şehit olan askerler ile Ankara'da yaşanan ve 12 kişinin hayatını kaybettiği trafik kazalarını hatırlattı. Ahmet Hakan'a yönelik saldırıyı dile getiren Gök, "Türkiye'nin, medya tarihinin en utanç bir sahnesine şahit olduk. Ahmet Hakan'a yapılan saldırıyı şiddet ve nefretle kınıyorum. Bu saldırı, bile bile, göz göre göre gelmiştir. Adeta himaye edilmiştir. Ahmet Hakan koruma talep etmiştir; bayramdan sonra bakarız denerek geçiştirilmiştir. Bu saldırının sorumlusu İstanbul Valisi ve Emniyet Müdürüdür." şeklinde konuştu.

HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan da Ahmet Hakan'a yapılan saldırıyı kınadı. Buldan, "Ülkemiz bir savaş hali yaşarken; sivil insanlar katledilirken, halkın iradesi olan, seçilmiş milletvekilleri ve genel kurulu tatile sokmak doğru bir tutum ve davranış değildir. Aslında en fazla çalışmamız gereken günleri ve en fazla yasaların çıkarılması gereken günleri yaşıyoruz. Meclis bugün çalışmayacaksa ne zaman çalışacak? Komisyonlar kurulmamış, esas tartışılması mesele budur. Komisyonlar kurulmalı ve tatil kararı o zaman alınmalıdır." dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı eleştiren Buldan, "Başkanlık hırsı, AKP'yi tek başına iktidar yapma hırsı yüzünden, bu ülke yeniden bir seçim kararı almak zorunda kaldı." ifadelerini kullandı. 

"İstediğiniz kadar seçimleri tekrarlayın, sandıkların yerini değiştirin, istediğiniz sonucu alamayacaksınız." diyen Buldan, öldürülen insanların fotoğrafları burada deyip çeşitli fotoğraflar gösterdi. "Üç yaşındaki bir bebek terörist olabilir mi? Vicdanlar bile ağladı buna. Cenazelerimizi buzdolaplarında saklamak durumunda kaldık." diyen Buldan, HDP'yi kimsenin engelleyemeyeceklerini vurguladı. 

"Ölümleri ayrıştırarak bu ülkeye barışı getiremeyiz." diyen Buldan, bu ülkenin özgürlüğe, kardeşliğe, barışa ihtiyacı olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın HDP'nin Kürtleri temsil etmediğini söylediğini aktaran Buldan, "Kürtleri HDP'nin temsil etmediğini söyledi. Diyarbakır'da AKP'nin 1 milletvekili var. Hakkari'de 3 sıfır yaptık. Iğdır'da 2 sıfır yaptık. Diğer illerde o aldığınız birer milletvekilini de Kasım'da geri alacağız." şeklinde konuştu. 

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da basına yönelik saldırıların çok ciddi bir hal aldığına dikkat çekti. Çözüm sürecini eleştiren Vural, Oslo'da ne görüşüldüğünün açıklanmasını istedi. Parlamenter demokrasinin dolaba, bekleme odasına alındığını dile getiren Vural, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na hükümeti kurma görevi değil seçime götürme görevi verildiğini savundu. Yapılan oylamada AK Parti Grubunun TBMM'nin seçim sonrasına kadar tatile girmesine dair önerisi kabul edildi. 

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, teröre anladığı dilden cevap verildiğini ifade etti. Bu süreci kimin başlattığının çok iyi bilinmesi gerektiğini belirten Aydın, HDP ve terör örgütü PKK'nın bazı açıklamalarından örnekler verdi. HDP'nin yüzde 13'e de haksızlık ettiğini savunan Aydın, "Gücü yüzde 13'ten değil terör örgütü PKK'dan alıyorsunuz. Gücünüzü terörden alarak mı barış istiyorsunuz?" diye konuştu. 
Cumhurbaşkanına söylediklerinin kaçta kaçını terör örgütüne söylediklerini soran Aydın, Kürtlerin barış istediğine dikkat çekti. 

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, sataşmadan dolayı söz istedi ancak Meclis Başkanı İsmet Yılmaz söz vermeyince gerginlik yaşandı. 

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın, "Biz sırtımızı Rojava'ya, Kobani'ye, IŞİD vahşetine karşı direnen halklara, insanlık mücadelesi yürüten YPG-YPJ'ye dayıyoruz." sözlerine çok hassasiyet gösterildiğini ifade etti. "Sayın Davutoğlu da Rojova'ya, PYD'ye teşekkür etti." diyen Önder, bunun kayıtlarda mevcut olduğunu hatırlattı. 

Önder, o dönem Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu ile kendisinin türbenin taşınmasını organize ettiğini söyledi. 

Tartışmaların ardından partilerin grup başkanvekilleri birer dakikalık konuşma yaptı. 1 Kasım seçimlerinin millet için hayırlı olmasını diledi. AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın ise herhangi bir teşekkürün olmadığını ifade etti. Sadece uyarıda bulunulduğunu dile getiren Aydın, bir engel çıkarılmaması, aksi halde gereğinin yapılacağı konusunda uyarı yapıldığını söyledi. 

TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Meclisin Yüksek Seçim Kurulu'nun kesin sonuçları açıkladıktan sonra 5'inci günde saat 15.00'de toplanacağını söyledi.

KAYNAK: CİHAN
0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha