• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Bese Hozat: Kürtler, vatandaşlıktan çıkarılmış durumda

Bese Hozat: Kürtler, vatandaşlıktan çıkarılmış durumda
0 0

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Bese Hozat: AKP-MHP iktidarının 'bir kontrgerilla koalisyonu' olduğunu iddia etti, amaçlarının ise, "Kürtlere yüzyıldır uygulanan soykırım planını sonuca götürmektir" sözüyle ifade etti.

28 Ocak 2020 Salı 15:08

Bu iktidarın iktidarın Hiçbir meşruiyeti kalmadığını dile getiren Hozat, "Ciddi bir erime sürecine girmiştir. 31 Mart ve 23 Haziran yerel seçimleri bu gerçeği çok açık bir şekilde ortaya koydu. AKP-MHP faşist iktidarı ayakta kalmak için halkın demokratik iradesini hiçe sayarak baskıyı arttırıp soykırım saldırılarına hız verdi. Savaşla ayakta kalan faşist bir iktidar gerçeği vardır" dedi. 

 

Fırat Haber Ajansı'na konuşan Bese Hozat, halkın seçme iradesinden korkulduğunu dile getirerek, özetle şunları söyledi:

 

"Bu öyle Kürt düşmanı bir zihniyet ki; Kürtlerin iradesini kırmak için seçme ve seçilme hakkını, özgürlüğünü bile ortadan kaldırdı. Şu anda Türkiye’de Kürtlerin seçme ve seçilme hakkı-özgürlüğü yoktur. Aslında Kürtler, vatandaşlıktan çıkarılmış durumdadır. Kimse bunu tartışmıyor ama gerçek budur. Kürtler, Türkiye vatandaşlığından çıkarılmışlardır. Vatandaşlığın temel şartlarından biri seçme ve seçilme hakkıdır. Bu hak Kürtlerin elinden alınmıştır. Seçenler ve seçilenler cezalandırılmış, iradeleri gasp edilmiş, zindanlara doldurulmuştur."

 

Türkiye’nin temel sorununun demokratik muhalefet, birleşik toplumsal mücadele sorunu olduğuna dikkat çeken KCK Eşbaşkanı, şöyle devam etti:

 

"AKP-MHP faşist kliği bundan güç alarak ayakta kalıyor. Kürt düşmanlığı üzerinden milliyetçiliği tahrik ederek, ömrünü uzatıyor. AKP-MHP faşist kliğinin özünde ne dinle ve ne de milliyetçilikle alakası var. Bu yapı Türk’e de İslamiyet’e de düşmandır. Türk halkının toplumsal değerleri de bu faşist iktidar tarafından suistimal ediliyor, pazarlanıyor. Türk halkı, soykırımcı faşist politikalarla savunulamaz. Bu Türk halkına da düşmanlıktır. AKP de MHP gibi kontra bir yapıya dönüşmüştür. Bu iki kontra yapının ittifakı, Türkiye Cumhuriyet tarihinin başına gelmiş en büyük komplodur. Türk halkı başta olmak üzere tüm Türkiye halklarının bu kontra faşist iktidara karşı topyekün bir mücadele vermesi gerekiyor. Bu kontra iktidara karşı mücadele sadece Kürtlerin ve demokrasi güçlerinin sorunu olamaz. Tüm Türkiye halklarının sorunudur."

 

Bese Hozat anamuhalefet partisi CHP ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’de en acil görevin "anti faşist tüm kesimlerin bir araya gelerek AKP-MHP faşizmine karşı mücadeleyi yükseltmesi" olduğunu belirten Hozat, devam etti:

 

"Bu bir gün dahi ertelenemez önemde bir görevdir. AKP-MHP faşizmine karşı mücadeleye engel oluşturan, toplumsal mücadeleyi pasifize eden güçlere karşı da tutum almak gerekiyor. CHP, şimdiye kadar bu tarz bir rolün sahibi oldu. Faşist iktidar en sıkıştığı dönemde CHP imdadına yetişti, düşmekte olan bu faşist iktidarı ayağa kaldırdı. Toplumsal direnişin önünü kesti. Türkiye toplumunun önemli bir kesiminde mücadele reflekslerini öldürdü. CHP, bu uğursuz rolünden vazgeçmelidir. Vazgeçmezse şayet bu faşist güruh CHP’yi de tasfiye edecektir. Faşizm; mücadelesizlikle, iktidara itaat etmekle, uzlaşmaya çalışmakla, el sıkmakla yenilgiye uğratılamaz. Faşizm; tutarlı, ilkeli, kararlı, cesur ve sağlam bir duruşla, birlik ve ittifak içinde topyekün bir direnişle yenilgiye uğratılır."

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha