• Dolar
  • Euro
  • BIST
Facebook Twitter

Beştepe’deki ‘adli yıl’ açılışına barolardan boykot

Beştepe’deki ‘adli yıl’ açılışına barolardan boykot
0 0

İstanbul, İzmir, Muğla, Antalya, Adana, Aydın, Ordu, Bursa ve Van baroları, Yargıtay Başkanlığı’nın 2019-2020 adli yıl açılış töreninin Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı sarayında yapılmasını boykot ederek 2 Eylül’deki törene katılmayacaklarını açıkladı

16 Ağustos 2019 Cuma 23:48

Yeni ‘adli yıl’ açılışı ile ilgili Yargıtay Başkanlığı’na ilk tepki İzmir Barosu’ndan gelmiş, baro başkanı Özkan Yücel, Yargıtay’ın davetine verdiği ret yanıtında “Halkın zerre kadar güven duymadığı bir yargı sisteminin parçası olmamak için sizlerin de ‘kendinizi özgürleştirmenizi’ temenni ederiz” demişti.

 

İstanbul Barosu’ndan yapılan açıklamada da şöyle dendi: “Yargının kurucu unsuru olan savunmanın meslek örgütü olarak, yeni bir yargı yılının açılışına katılmaktan kıvanç duyabilirdik. Ancak bu toplantının Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezinde yapılacak olması, demokrasi, hukuk ve adalet adına bildiğimiz bütün öğretilerin reddi anlamına geleceğinden, davetinize icabet etmemiz mümkün olmayacaktır.”

 

İstanbul Barosu Başkanı Avukat Mehmet Durakoğlu imzasıyla yayımlanan ret yanıtı yazısı “Tarihe not düşmek adına Başkanlığınızın takdirlerine sunarız” ifadeleriyle bitti. Cevap yazısının bir kısmı şöyle: “Tarihinin en ağır krizini yaşamakta olan yargının, bu bunalıma neden ve nasıl geldiğini tartışıp, çözümlerini de birlikte aramak için çok uygun bir olanağın bu nedenle tüketilmiş olması nedeniyle üzgünüz. İstanbul Barosu olarak adalet arayışımızdan hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz. Bu arayışın en temel göstergesi olan yargı bağımsızlığını güçlendirip pekiştirecek içtenlikli adımlar atılması gerekirken, yürütmenin mekanlarında adli yıl açma ve giderek bunu ‘teamül’ noktasına taşıma fikrine ortak olmak istemiyoruz bu ortaklıkla, sadece Anayasa’nın 104. Maddesinin değil, daha birkaç ay evvel bizzat, Başkanlığınızca açıklanan Yargı Etiği ilkelerinin de çelişeceği kanısındayız.”

 

 

iğer baroların ret yanıtları da şöyle:

 

 

PrintPocketPinterestFlipboardTumblr

0 0
YORUMLAR
YORUM EKLE

captcha